Nane Özellikleri, Nanenin Özellikleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 2 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Nanenin Özellikleri
  Ballıbabagiller familyasından; nemli yerlerde yetişen, genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Başak biçiminde beyaz, pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur. Nane çok yıllık 30-90 cm boyunda, hafifi tüylü oldukça sık çatallaşan, gövde, esmerimsi kahverengimsi renktedir. Yaprak, sap ve çiçeklerinde mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yağ ile tanen, reçine, acı bitki esansı ve bazı organik maddeler bulunur.

  Yetiştirildiği Yerler: Dünyanın tüm ılıman ve astropikal bölgelerine yayıldığı gibi ülkemizde de 7 türü yetişmektedir. Ayrıca ülkemizde yetiştirilen nanenin eterik yağ bakımından kalitesi oldukça yüksektir.

  Toplanması-Saklanması: Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Naneyi kuruturken paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

  Nanenin Faydaları: İştah açar. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Anne sütünü artırır. Safra akışını düzenler. Bağırsak spazmını giderir. Karaciğer yetersizliğini giderir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Sütle şişen memelerin şişini indirir. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir, sükunet verir. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Nefes almayı kolaylaştırır.turkeyarena.net Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser, kalbi kuvvetlendirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar. Astım, grip, bronşit, öksürükte ve soğuk algınlığında faydalıdır. El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş