Namazla İlgili Ayeti Kerimeler-Meali

Konusu 'Kuran-ı Kerim' forumundadır ve abdulkadir tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  NAMAZLA İLGİLİ AYETİ KERİMELER
  Kuranda namaz ayetleri, namaz ile ilgili ayetler, Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler, Namazla İlgili Bazı Ayetler, namaz ile ilgili ayetler ve mealleri

  BAKARA SURESİ – 3.AYET-İ KERİME
  O (takva sahibi) kimseler ki, gayba (Allah'a, meleklere, ahirete) inanırlar, Namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden de (Allah yolunda) harcarlar.

  BAKARA SURESİ – 43.AYET-İ KERİME

  [​IMG]

  Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rükû eden (mü'min)lerle birlikte rükû edin.

  BAKARA SURESİ – 45.AYET-İ KERİME

  [​IMG]

  (Ey Müslümanlar!) Sabır ve Namazla (Allah'tan) yardım isteyin. Şüphesiz bu görev de, (ancak) (Allah'a) gönülden saygı duyanlardan başkasına zor ve ağır gelir.

  BAKARA SURESİ – 46.AYET-İ KERİME
  Onlar, mutlaka Rab'lerine kavuşacaklarını ve O'na döneceklerini bilirler (de Namazlarını yüksünmeden, huşu içinde kılarlar).

  BAKARA SURESİ – 83.AYET-İ KERİME

  [​IMG]

  Hani (vaktiyle) İsrail oğulları'ndan: "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara güzel davranıp iyilik edin; hem de insanlara güzel söz söyleyin, Namazı dosdoğru kılın ve zekâtı verin'' diye (emretmiş), sağlam söz almıştık. (Bu sözden) sonra, sizin pek azınız hariç, döndünüz. Sizler zaten yüz çeviren (dönek)lersiniz.

  BAKARA SURESİ – 110.AYET-İ KERİME

  [​IMG]
  Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin; hayır (işler)den kendiniz için önden ne (yapıp) gönderirseniz, Allah katında onu bulacaksınız. Allah yaptıklarınızı şüphesiz görendir.

  BAKARA SURESİ – 115.AYET-İ KERİME
  Doğu da, batı da, (her yer) Allah'ındır. (Namaz kılmak için kıbleyi araştırdıktan sonra) hangi tarafa yönelirseniz Allah'ın yüzü (rızası) oradadır. Şüphesiz Allah rahmet ve nimeti geniş olandır ve O her şeyi bilir.

  BAKARA SURESİ – 125.AYET-İ KERİME
  Hani Beyt'i (Kâbe’yi) insanlara sevap kazanma(ları ve birleşip bütünleşmeleri için toplantı) ve güven yeri yaptık. Siz de İbrahim'in makamından bir namaz yeri edinin (orada namaz kılın). İbrahim ve İsmail'e de: "İbadet kastıyla Kâbe’yi tavaf edenler, itikâfa çekilenler, rükû ve secde edenler için Evim'i tertemiz yapın" diye emretmiştik.

  BAKARA SURESİ – 143.AYET-İ KERİME
  (Ey Müslümanlar!) Böylece sizi dengeli (seçkin ve adaletli) bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı (adaletin örneği ve hakikatin) şahitler(i) olasınız ve Peygamber de sizin lehinizde şahit olsun. (Rasulüm! Biz vaktiyle arzulayıp da şu anda) yöneldiğin kıble (olan Kâbe')yi ancak (sen) Peygamber(im)e uyanları, topukları üzerinde geri dönen (münafık ve mürted)lerden ayıralım diye kıble yaptık. Gerçi bu (çevrilme) elbette Allah'ın doğru yola ilettiği kimselerden başkasına ağır gelmektedir. Allah sizin imanınızı (Mescid-i Aksa'ya yönelerek kıldığınız namazlarınızı) asla zayi edecek değildir. Şüphesiz Allah, insanlara karşı çok şefkatlidir, çok merhametlidir.

  Bakara Suresi

  [​IMG]

  144. (Rasulüm! Kıblenin Kabe'ye çevrilmesi hususunda vahyin gelmesi için) yüzünü göğe çevirip durduğunu görüyoruz. Şimdi seni elbette hoşlanacağın bir kıbleye çeviriyoruz. Artık (namazda) yüzünü Mescid-i Haram (Kabe) tarafına çevir. Nerede olursanız olun yüzlerinizi o yöne çeviriniz. Şüphe yok ki, kendilerine kitap verilenler, bunun Rab'lerinden (gelen) bir gerçek olduğunu pekala bilirler. Allah onların yaptıklarından habersiz değildir.


  Bakara Suresi
  149. (Rasulüm!) Her nereden (yola) çıkarsan çık, (namazda) yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. Bu (emir), Rabbinden (gelen) mutlak bir gerçektir. Allah yaptıklarınızdan asla habersiz değildir.

  Bakara Suresi

  [​IMG]

  150. (Yine) her nereden (yola) çıkarsan çık, (namazda) yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. (Ey mü'minler!) Siz de nerede olursanız, yüzünüzü onun tarafına çevirin ki, (diğer) insanların aleyhinize (sizi küçük düşürecek) bir delili olmasın. Ancak onlardan (ulu orta konuşarak) zulmedenler hariçtir .(Bunlar yine de edepsizliğini sürdürebilir) Artık siz onlardan korkmayın, benden korkun (ve o tarafa dönün) ki size olan nimetimi tamamlayayım, böylece doğru yolu bulabilesiniz.

  Bakara Suresi

  [​IMG]
  153. Ey iman edenler! Sabır ve namazla (Allah'tan) yardım isteyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

  Bakara Suresi

  [​IMG]

  177. (Ey ibadet edenler!) İyi ve erdemli olmak (yalnızca) yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Fakat iyi ve erdemli (muttaki) kişi Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitab'a (Kur'an'a) ve peygamberlere inanıp malı(nı), sevgisine rağmen (veya Allah rızası için) akrabaya, yetimlere, yoksullara ve yolda/sokakta kalmışlara, dilenenlere ve boyunduruk altında bulunanlara (kurtulmaları için) veren, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren, ahitleştiği zaman sözlerini yerine getiren, sıkıntıda, hastalıkta ve savaşın şiddetlendiği anda sabredendir. İşte (imanlarında, iyilik ve taatta) doğru olanlar onlardır. Ve takvaya erenler de onlardır.

  Bakara Suresi
  238. Namazlara ve (bunlar arasında) orta namaza devam edin; gönülden boyun eğerek (vakit ve erkana riayet ederek) tam teslimiyetle Allah'ın huzuruna durun.

  Bakara Suresi
  239. Eğer (herhangi bir tehlike sebebiyle) korkarsanız (namazı) yaya, yahut binekte (gider) iken kılın. Güvende olduğunuz zaman da, bilmediğiniz şeyleri size öğreten (Allah'ın) öğrettiği gibi Allah'ı anın (ve namazlarınızı kılın)

  Bakara Suresi
  277. iman edip salih (makbul ve ecir kazandıran) iş yapanların, namazı dosdoğru kılıp, zekatı verenlerin Rab'leri katında mükafatları vardır. Onlar için hiç bir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.
   


Sayfayı Paylaş