Namazı Kılıpta Terketmenin Cezası

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki : Hiçbir farz namazını kasten terk etme. Kim namazı kasten terkederse, ilahi koruma ve teminattan mahrum kalır. (İbni Mace, Fiten 23)
  "Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar" Hadis'i Şerif (Ebû Nuaym)

  Kul namaza durduğunda, bütün günahları getirilir.Başı ve omuzları üzerine konulur. Rüku ve secdeye gittikçe dökülür, o insandan ayrılır. Hadis-i Şerif (Taberani).

  Kişinin mescidin boyunu ve enini dolaşıp da içinde namaz kılmaması kıyamet alametlerindendir. Hadis (Taberani).

  Kul namaza durduğunda rükua gidinceye kadar hayır onun başı üzerine saçılır. Rükuda iken secdeye varıncaya kadar, ALLAH’ın rahmeti onu kaplar. Secde ettiğinde ise, ALLAH’a manen yaklaşır. Ve onun rahmet nazarını kendine çevirir. Hadis-i Şerif (Said bin Masur).

  "ALLAH'ı namaz dışında da daima hatırlayın ki mutluluğa erişebilesiniz." (Cuma: 62/10)

  (Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Taberani]

  (Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

  (Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [İ.Ahmed]

  (ALLAH buyuruyor ki, "söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım") [Hakim]

  (Her peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazdır.) [Gunye]

  Namaz kılmak böyle büyük bir ibadet olduğu için terk edilmesi de çok büyük günahtır. Hanbeli’de namazı terk eden küfre düştüğü için, Şafii ve Maliki’de büyük günah işlediği için ceza olarak katli gerektiği fıkıh kitaplarında yazılıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

  (Namaz kılan, Kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.) [Taberani]

  (Namaz kılmayan, Kıyamette, ALLAHü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

  (Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar ALLAHü teâlânın himayesinden uzak kalır.) [Ebu Nuaym]

  (Beş vakit namazı kasten, mazeretsiz terk eden, ALLAH’ın hıfz ve emanından mahrum olur.) [İbni Mace]
   


Sayfayı Paylaş