Naftalin Neden Sıvılaşır?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 5 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Naftalin neden sıvılaşır yardım lütfen...
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Deneyin sonucu:
  Katı halde bulunan naftalin +79 derecede eriyerek sıvı hale gelmiştir. Erime tamamlandıktan sonra sıcaklık artmıştır.
  Soğumaya bırakılan naftalin ise küçük pullar halinde katılaşmaya başlar. Katılaşma süresince sıcaklık 79 derecede sabit kalır, değişmez .

  http://www.turkeyarena.net/turkeyarena/kimya/6877-kati-cisimlerin-erimesi.html

  Süblimleşme: bir katının sıvı hale geçmeden gaz hale geçmesine süblimleşme denir. Naftalin ve tuvaletlerde kullanılan katı koku gidericiler buna örnektir.

  http://www.turkeyarena.net/turkeyarena/cop-kutusu/17234-hal-degistirme.html
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

 4. GamZe Moderator

  Giysilerimiz, özellikle yünlü kazaklar, hırkalar güve denilen zararlı tarafından parçalanmasın diye gardıroplarımızda bekleyen eşyalarımızın arasına naftalin koyarız. Güve, bu maddeden hoşlanmadığı için yünlü eşyalar zarar görmeden uzun süre saklanabilir.

  İYİ DE NEDİR BU NAFTALİN?

  Marketlerden aldığımız, beyaz, misket büyüklüğünde toplar yada toz şeklinde bir malzeme. Giysilerin arasına küçük bez torbalar ile koymak mümkün. Artık kendinden torbalı olan şekli de var.

  Bu madde bir süre sonra yok oluyor. (Bitiyor!) Yenisini alıp yerine koyuyoruz. Peki nereye gidiyor? Naftalin katı halden sıvılaşmadan gaz hale geçebilen bir kimyasal. Buna süblimleşme deniliyor. Yani buharlaşıp uçuyor. Elbise dolaplarınızda ve giysilerinizde duyduğunuz o kokunun sebebi de naftalin buharı. Paket-paket alıp her yıl yenilediğimiz bu madde aslında çok tehlikeli.

  Üzerine naftalin bulaşmış giysileri giymek zarar görmek için yeterli. Ama size daha tehlikeli olanının hatırlatmak istiyorum.

  Giysi dolaplarımız genelde yatak odalarında. Bu dolaplarda buharlaşan naftalin, oda içerisinde yayılmakta ve yıl boyu, hiç eksilmeyen bir şekilde zaten kapalı olan yatak odası havalandırmasız kaldığında uykuda olduğunuz korumasız zamanlar boyunca ciğerlere çekilmekte.

  İlk bakışta az bir miktar olduğu için küçümsenip önem sıralamasında ciddi bir yere konulmasa da her gün kesintisiz solunması çok tehlikeli sonuçlara gebe olduğunu gösteriyor.

  Naftalin (ve diğer böcek öldürücüler) güvelere karşı kullanılan önemli bir kimyasal. Ama aileniz ve çocuklarınız da bu kimyasal ile en az güveler kadar temas halinde yaşıyor. Böyle bir riski düşündünüz mü?

  Özellikle çocukların gelişmemiş metabolizmaları için çok tehlikeli sorunlara yol açabilir. Bu durumdan kurtulmak geleneksel ev hayatından bu tür zararlı alışkanlıkları bırakmakla mümkün.
   

Sayfayı Paylaş