Nafile Oruç Vakitleri

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Nafile oruç günleri şöyledir

  1.
  Yolcu veya hacda olmayan kişi için Arefe günü oruç tutmak sünnet*tir.

  2. Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günleri oruç tutmak sü*nnettir.

  Resulullah (s.a.v.) bu günlerde oruç tutulması hususunda şöyle buyuruyor: "Arefe günü oruç tutmak, ondan Önceki sene ile sonraki senelerin günahlarını Allah´ın bağışlayacağım umarım. Aşure günü (Muharrem ayının onuncu günü) oruç tutmak, ondan önceki senenin günahını bağışlayacağını umarım." Resulullah (s.a.v) devamla buyurdu ki: "Gelecek seneye sağ kalsam dokuzuncu günü de tutarım" Fakat Resulullah (s.a.v) ondan önce vefat etti.

  3. Pazartesi ile Perşembe günleri oruç tutmak ta sünettir. Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor: "Pazartesi ile perşembe günleri

  ameller Allah´a sunulur. Oruçlu iken, amelimin Allah´a arzedümesini severim"

  4. Her ayın onüç ondört ve onbeşinci günleri. Peygamberimiz (s.a.v) Ebu Zerr (r.a)´a hitaben şöyle buyurdu:

  "Her aydan üç gün oruç tutmak istediğinde onüç, ondört ve onbeşinci günleri tut."

  5. Ramazan ayından sonraki Şevval ayından altı gün oruç tutmak sünnettir. Ramazan bayramından sonra olan birinci günden itibaren arka arkaya tutulması daha faziletli ise de aralıklı olarak tutulsa da sünnet hasıl olur. Ebu Eyyub el Ensari (r.a.)´dan rivayete göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  "Her kim ramazan orucunu tutar sonra da ardından şevvalin ikinci gününden başlayarak altı gün daha buna eklerse bütün sene oruç tutmuş gibi olur."
   


Sayfayı Paylaş