Muz ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Muz ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Banana, Bananier

  Muz: Muzgiller familyasından; sıcak bölgelerde yetişen, çok yıllık ve çok büyük bir otsu bitki cinsidir. Yurdumuzda Antalya ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Muz ağacının gövdesi; toprak altında kök-sap veya soğan halinde bulunur. Yaprakları bu kök-saptan çıkar. Tabandaki çiçekleri meyve verir. Meyvelerin tamamı sarkık bir sapın üzerinde toplu halde bulunur. Nişasta ve şeker bakımından zengindir. Lezzetlidir. Fırında veya güneşte kurutulduğu zaman çok besleyici bir un verir.

  B6 vitamini, potasyum ve folik asit (B9 vitamini) bakımında çok zengin bir besin olan muzda B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosfor mineralleri de bulunur.

  Muzun Faydaları: Enerji verir. Kabızlığı giderir. Adet sancılarını azaltır. Nekahat devresini kısaltır. Kemiklerin gelişmesini sağlar. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Kan basıncının düşürülmesini sağlar. Krampları engeller. Stresi azaltır ve tansiyonu düşürür. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir. Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Mideyi güçlendirir ve korur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekler. Vücudun ihtiyacı olan bütün maddeleri karşılar. Ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir.turkeyarena.net Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında yararlıdır. Hücre ve kas gelişiminde ve vücudun sıvı dengesinin korunmasında aktif rol oynar. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

  Uyarı: Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.
  [​IMG]
   

  1 kişi bunu beğendi.

 2. elif Moderator

  Muz Nasıl Kullanılır? Muz taze olarak yenmesinin yanında, yüz ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Cildi besler ve temizler. Muz, limon suyu ile merhem haline getirilip egzama üzerine sürülürse faydası görülür. Tam olgunlaşmamış olan muzun hazmı biraz zor oluğundan muzu olgun olarak yemek gerekir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş