Muz Çeşitleri, Muz Türleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 6 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Muz Çeşitleri
  Kısa Boylu Çeşit; Dwarf Cavendish. Kenar yüksekliği en az 3,5 metre olan seralar için önerilen bodur çeşit. İyi yetiştirme koşullarında parmak uzunluğu 15-25 cm olan çeşit, bölgemizde yıllardır bulunan çeşittir. Kısa boylu olduğu için hemen hemen her türlü serada yetiştirilebilir.

  Orta Boylu Çeşit; Bölgemizde Grand Nain adıyla bilinen çeşit. Dwarf Cavendish çeşidinden 1 metre kadar daha uzun, uzun parmak yapısı, sağlıklı kök gelişimi, geniş gövde kuturu, sağlıklı kasım-aralık doğumu, nematod ve kök çürüklüğüne karşı dirençli olması gibi özellikleri nedeniyle kenar yüksekliği en az 4,5 metre olan seralarda önerilir.

  Uzun boylu çeşit; Bölgemizde Williams adıyla bilinen uzun boylu çeşit, kısa boylu dwarf cavendish çeşidinden 1,5 - 2 metre kadar daha yüksek bir gövde yapısına sahiptir. Bu çeşidin dikileceği seralarda kenar yüksekliği en az 5-5,5 metre olmalıdır. Bu çeşitte orta boylu çeşit gibi uzun parmak yapısına sahip, sağlıklı kök gelişimi, geniş gövde kuturu, sağlıklı kasım-aralık doğumu, nematod ve kök çürüklüğüne karşı dirençli olması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilebilir. Bu çeşitte uzun boy işçilik masraflarının artmasına neden olabilir.
   


Sayfayı Paylaş