Mutfakta Pratik Olmanın Püf Noktaları

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 19 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Mutfakta Pratik Olmanın Püf Noktaları
  mutfakta pratik olmak
  mutfakta püf noktalar

  Kavanozları Açarken
  Cam kavanozların kapaklarını açmakta zorlandığınızda, kavanozun altına sert bir şekilde vurmayı deneyin. Daha kolay açıldığını göreceksiniz.

  Bayatlamış Ekmek
  Bayatlamış ekmeğiniz var ve sizin o an değerlendirecek yeriniz veya fikriniz yoksa ekmeği mutfak robotunda çekip galeta unu haline getirin. Dondurucuya koyun ve istediğiniz zaman kullanın.

  Taze Ekmek Keserken
  Taze ekmek keserken parçalanır. Eğer ekmeği daha düzgün ve kolay kesmek isterseniz, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin ve zaman kaybetmeden kurulayıp ekmeği dilimleyin. Bu işlemi ne kadar sıklıkla yaparsanız başarı şansınız o kadar artar.

  Açılmayan Kavanoz Kapakları
  Açmayı başaramadığınız kavanoz kapaklarını, kavanozun kapak kısmını sıcak suya batırıp biraz bekleyerek, bir bez yardımıyla kolayca açın.

  Kararan Meyveler
  Kabuklarını soyduğunuz meyvelerin kararmasından şikayetçiyseniz, kararmalarını önlemek için limonla ovmayı deneyin.

  Pörsümüş Domatesler
  Uzun süre bekleyen domatesler zamanla su kaybına uğrayarak pörsür ve güzel görünümünü kaybeder. Bu domatesleri tuzlu su dolu bir kabın içine koyarak yarım saat kadar buzdolabında bekletirseniz, eski güzel görünümlerine tekrar kavuşacaklardır.

  Patates Soyarken
  Patatesleri daha kolay soymak istiyorsanız, soymadan önce 10 dakika sıcak suda bekletin.

  Başka bir yöntem olarak da bulaşık teli kullanabilirsiniz. Patatesleri soyarken üzerini bulaşık teli yardımıyla ovuşturun. Kolayca soyulduğunu göreceksiniz.

  Jöleyi Kalıbından Çıkarmak
  Hazırladığınız jöleyi tek parça halinde kalıptan çıkarmak için, pişirmeden önce kalıbını soğuk suyla yıkayıp, içine bitkisel yağ sürün.
   


Sayfayı Paylaş