Muşmula ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Muşmula ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Beşbıyık, Döngel, İzgil, Mespilus, Medlar, Neflier

  Muşmula: Gülgiller familyasından; kış aylarında yaprak döken, eğri büğrü övdeli, dallı budaklı küçük bir ağaçtır. 5 bölmesi vardır. İyice olgunlaştıktan sonra yenir. Beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan bir ağaç ve bu ağacın buruk tatlı meyveleridir. Muşmula meyvesi C vitamini ile karoten ve çeşitli mineraller içerir.

  MuşmulanınFaydaları: Sinirleri güçlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Lumbago ve nikriste kullanılır. Mide hastalıklarında faydalıdır. İncebağırsak iltihabına iyi gelir. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Ana karnındaki ceninin düşmesini önler. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Muşmula yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi gelir. Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir.turkeyarena.net Muşmula çekirdeği idrar artırıcı özelliği bulunduğundan, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalır.

  Muşmula Nasıl Kullanılır? Muşmula meyvesi ilk koparıldığında buruk bir tada sahiptir. Bir süre bekletildikten sonra yumuşar ve lezzetlenir. Bu şekilde meyve olarak yenebileceği gibi çekirdekleri ve yaprakları da ilaç olarak kullanılabilir. Muşmula çekirdeği idrar arttırır.
  [​IMG]
   


 2. Ayşe Melek Well-Known Member

  sitenizi güvenle takip ediyorum. teşekkürler gerçekten çok faydalı bilgiler veriyorsunuz
   

Sayfayı Paylaş