Müşfik Kenter (1932 - .... )

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Müşfik Kenter (1932 - .... )

  8 Eylül 1932 yılında İstanbul'da doğdu. Tiyatrocu Yıldız Kenter'in kardeşidir. Ablası ile birlikte Kent Oyuncuları'nı kurmuştur.

  Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia'nın oğlu olarak 1932 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1947`de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü. Okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

  Müşfik Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı, İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Küçük Sahne'de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde biraraya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar.

  1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu`nu kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladılar.

  Müşfik Kenter, İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller`den burslar alarak Amerika ve İngiltere`de tiyatro araştırmaları yapmış ve incelemelerde bulunmuştur.

  İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.

  Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığını ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

  Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. 1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Yerli ve yabancı TV filmlerinde seslendirme yaptı. Mehlika Kenter ve Gülsüm Kamu ile evlenip ayrıldı. Kadriye Kenter'le evlidir.


  Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları


  Nasrettin Hoca Birgün
  Çözüm
  Kuvayi Milliye
  Huysuz İhtiyar
  Anlat Şehrazat (Binbir Gece Hikayeleri)
  Martı
  Helen Helen
  Martı
  Lütfen Kızımla Evlenirmisin
  İvanov
  Nükte
  Ramiz İle Jülide
  Ver Elini Brodvey
  Konken Partisi
  Görünmez Dostlar
  Van Gogh
  Kim Kimi Kiminle
  Kökler
  Kahramanlar Ve Soytarılar
  Arzu Tranvayı
  Vanya Dayı
  Çöl Fresi
  Buzlar Çözülmeden
  Ders
  İnsan Denen Garip Hayvan
  Ayak Takımı Arasında
  Sanalyeler
  İçerdekiler
  Salıncakta İki Kişi
  Bedel
  Üç Kız Kardeş
  Bir Garip Orhan Veli
  Üç Kuruşluk Opera
  Kapıcı
  Yarın Cumartesi
  Öfke
  Nalınlar
  Mary-Mary
  Antigone
  Mikadonun Çöpleri
  Cyrano De Berjerak
  Hamlet
  On İkici Gece
  Deli İbrahim
   


Sayfayı Paylaş