Mürver Çiçeği Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mürver Çiçeği Faydaları
  Reçine, tanen, uçucu ve sabit yağ, şekerler, müsilaj ve rutin içerir. Küre şeklindeki morumsu meyveleri ise potasyum ve C vitamini içermektedir.

  Ateşi düşürür. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Anne sütünü artırır. Balgam söktürücüdür. Vücudun direncini arttırır. Yatıştırıcı etkisi ile vücuda rahatlık verir. Güneş yanıklarının iyileşmesini kolaylaştırır. Meyve suyu sinirsel ve romatizmal ağrıları dindirmeye yardımcı olur. Meyveleri ve kabukları idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Çiçekleri terletici etkileri ile soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Çiçek çayı ayrıca, saman nezlesinde, üst solunum yolları ve sinüzit iltihaplarında önerilmelidir. Vücudu terleterek ateşi düşürür ve vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

  Ağacın çiçekleri, yaprakları ve dal kabukları kurutularak, meyveleri ise hem kurutularak hem de taze olarak kullanılabilir. Meyvelerinin sıkılmasıyla elde edilen meyve suyu da tüketilir. Kabuklarının kaynatılması ile çorba olarak, çiçeklerinin kaynatılması ile çay olarak tüketilir. Bitkinin gövde kabukları kuru ya da taze yapraklarıyla karıştırılıp parçalanır. Bu karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılıp 10-15 dakika daha ısıtma işlemi sürdürülerek elde edilen dekoksiyon, günde iki kez birer bardak olarak içilir. Cildi yumuşatıcı ve yara iyileştirici olarak dıştan uygulanır.
   


Sayfayı Paylaş