Mum Yapımı

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Mum Yapımı ve Gerekli Malzemeler

  Evde mum yapabilmek sanılanın aksine hiç zor değildir. Ayrıca evde yapacağınız mum geri dönüşüm için çok iyi bir deneme olacaktır. İşte evde mum yapmak:

  Malzemeler:
  • Saf pamuklu ip
  • 100 gram stearin
  • 1 kilogram parafin
  • Renklendirici için mum boyası veya pastel boya

  Parafinleri kısık ateşte tencerede eritin. Malzemenin katılaşması için stearini de ekleyip karıştırmaya devam edin ve ardından biraz mum boyası katıp karıştırmaya devam edin. Karışım hazır olunca bunu kalıplara döküp fitili yerleştirin. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra buzdolabına yerleştirip donmasını sağlayın.

  Mum Yapmanın Püf Noktası

  Mum yapımı eğlenceli olsa da her zaman başarılı sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. İşlemlerin daha kolay olması için aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmanızda fayda olacaktır.

  Unutmamanızı önereceğimiz bir nokta da şu; eğer elde ettiğiniz üründen memnun kalmazsanız ya da hakikaten bir facia yarattıysanız, eritip tekrar başlayabilirsiniz. Yine de çirkin bir mum da diğerleri kadar iyi ışık verip, uzun süreli yanabilecektir.

  Eğer ki parafin ve stearin size zor ve masraflı gözükürse yada amacınız hobiden ileri gitmek değilse farklı şekillerde mum yapmak istiyorsanız eski mum artıklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca mum boyası yerine pastel boyada tercih edilir.
   


Sayfayı Paylaş