Muhteşem Yüzyıl Ayas Paşa Kimdir

Konusu 'Diziler' forumundadır ve elif tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ayas Mehmet Paşa Kimdir hayatı

  Muhteşem Yüzyıl dizisinde karşımıza Ayas Paşa olarak çıkan zatın tarihteki ismi Ayas Mehmed Paşadır. Ayas Mehmed Paşa I. Süleyman saltanatı döneminde 14 Mart 1536-13 Temmuz 1539 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

  Akıllı ve hükümet işlerinde mutedil bir kimse olmakla birlikte, silik bir şahsiyete sahip olduğu kaydedilen Ayas Mehmed Paşa kadınlara düşkünlüğü ile de bilinmektedir. Vefatının ardından geride yirmi civarında kız ve erkek çocuk bıraktığı belirtilmektedir.

  Ayas Mehmed Paşa devşirme olarak saraya alındı ve Yavuz Sultan Selim zamanına kadar Enderun'da eğitim gördü. 1517'de yeniçeri ağalığı ile saraydan çıktı. 1519'da Kastamonu sancakbeyi, 1520'de Anadolu, 1521'de Şam ve ardından Rumeli beylerbeyi oldu. Yeteneği sebebiyle 1523'te üçüncü vezir, daha sonra ikinci vezir tayin edildi.

  Bu görevindeyken Pargalı İbrahim Paşa'nın katli üzerine 14 Mart 1536'da veziriazamlığa getirildi. Preveze zaferi onun sadrazamlığı döneminde kazanılmıştır. Ayas Mehmet Paşa 13 Temmuz 1539'da makamında vebadan eceliyle ömüştür. Ayas Mehmed Paşa kabri Eyüp'te bulunmaktadır.

  Ayas paşanın Vize Saray dolaylarında geniş toprakları ve ormanları vardı. sarayda camisi, okulu, medresesi, imareti, ve hamamı olan bir külliye yaptırmıştır. Mallarını bu külliyeye vakfetmiştir.

  İstanbul Fındıklıda sadrazam Ayas Paşa'nın havuzlu, bahçeli bir konak inşa ettiği bilinmektedir. Ayas Paşa orta derecede, mutedil bir hükümet başkanı olup bulduğu idareyi bozmamıştır; değerli ve başarılı kumandanlardandı.

  Bugün Gümüşsuyu'nun güneybatısında kalan semte adını vermiş olan Ayas Paşa'nın bu konağı ile ilgili 1526 tarihli bir belgede bu yapıdan bahsedilmektedir.

  1530 yılında İstanbul'a gelen Arap gezgin Gazzî de, paşayı burada ziyaret ettiğini yazmaktadır.

  Beyoğlu, İstanbul'daki konağın bulunduğu semt onun adını (Ayaspaşa) taşır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş