Muharrem Orucu Nedir?

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Muharrem Orucu Hakkında

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm), Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz (asm) buyurur ki:

  "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur." (Riyazü's-Sâlihin, II/504).

  Diğer hadislerde, Muharrem ayının 10. gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûre gününde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir." (Riyâzü's-Salihin, II/ 509).

  Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günleridir.

  Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

  Bu oruçlar hariç Muharrem ayına mahsus bir ibadet yoktur, diğer zamanlarda olan ibadetler bu ayda da devam eder. Mesela normal zamanlarda kılınan nafile namazlar, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar.. Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında bir ibadet yoktur.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Ayrıca Muharrem Orucu;

  Alevi inancında, Kerbela'da İmam Hüseyin ve 12 imamın şehit edilişinin yıldönümünde tutulan oruca "Muharrem orucu" deniyor. Kurban Bayramı'nın 1'nci gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20'nci günün akşamı oruç için niyet edilir ve oruç başlar. Oruç 12 gün sürer, 13'üncü günü kurban kesilir ve aşure dağıtılır. Oruç sırasında iftar akşam ezanından beş dakika sonra açılır. Sahura kalkma mecburiyeti yoktur.
   

Sayfayı Paylaş