Muharrem Orucu Kaç Gün Tutulur?

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 27 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurur ki:

  "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur." (Riyazü's-Sâlihin, II/504).

  Diğer hadislerde, Muharrem ayının 10. gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşure gününde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir." (Riyâzü's-Salihin, II/ 509).

  Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günleridir.

  Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

  Bu oruçlar hariç Muharrem ayına mahsus bir ibadet yoktur, diğer zamanlarda olan ibadetler bu ayda da devam eder. Mesela normal zamanlarda kılınan nafile namazlar, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar.. Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında bir ibadet yoktur.
   


Sayfayı Paylaş