Muharrem Ayının 10. Günü

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Muharrem Ayının Onuncu Günü

  Aşure Günü hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam kültüründe önemli bir yeri ve kıymeti olan bir gündür. Aşure arapçada 10 manasına gelen aşara kelimesinden türemiştir. Türkçe'ye ise Arapça'dan geçmiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır.

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v), Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Ayrıca Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri için, Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da oruç tutmayı önermiştir. Peygamber Efendimiz (asm) buyurur ki:

  "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur." (Riyazü's-Sâlihin, II/504).

  Aşûre gününde çok önemli olaylar meydana gelmiştir. Bunlardan bazıları şunlar; Meleklerin ve Cebrail Aleyhisselâm‘ın yaratılması, Göklerin (yıldızların, seyyârelerin) ve yerin (dağların, denizlerin) yaratılması ve yeryüzüne ilk defa yağmur yağması gibi.

  Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbela'da Yezid'in ordusunca şehit edilmiştir.

  Ayrıca Allahu Teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

  Aşure geleneği, asırlardır bir geçmişe sahip, rivayete göre Nuh aleyhiselam gemisi ve ona inananlarla tufandan kurtulduktan sonra ve gemi karaya oturduktan sonra, gemide kalan yiyecekleri bir araya toplayıp bir yemek pişirdikleri söylenir. Buna da aşure adı verilmiş.

  Aşure, sevgi ikramıdır. Aşure geleneği, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşure gününe yakın bu günlerde pazarlarda hareketlilik göze çarpmaktadır. Buğday en çok talep edilen tahıl bitkisi. Nohut, mısır, pirinç, ceviz, kuru üzüm, kuru kaysılar da raflardaki yerini almış bulunuyor. Asırlardır eski gelenek devam ediyor. Ocaklarda Aşure kaynatılıyor. İslam göre aşure tatlısı için para harcamak büyük sevap. Yapılışı zahmetli, tadı mükemmel. Aşurenin içinde onlarca ayrı malzeme vardır, hem ortak bir lezzet yaratırlar hem de kendi farklılıklarını muhafaza ederler, asimile olmazlar.
   


Sayfayı Paylaş