Muharrem ayında oruç nasıl tutulur

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Muharrem ayında hangi günler oruç tutulur?

  Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz (s.a.s) buyurur ki:

  "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur." (Riyazü's-Sâlihin, II/504).

  Diğer hadislerde, Muharrem ayının 10. gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûre gününde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir." (Riyâzü's-Salihin, II/ 509).

  Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının dokuz, on ve onbirinci günleridir.

  Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

  Bu oruçlar hariç Muharrem ayına mahsus bir ibadet yoktur, diğer zamanlarda olan ibadetler bu ayda da devam eder. Mesela normal zamanlarda kılınan nafile namazlar, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar..… Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında bir ibadet yoktur.
   


Sayfayı Paylaş