Muhammed Hacı Efdal Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 18 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Muhammed Hacı Efdal Kim? Kısaca Hayatı

  Hindistan'da yetişen büyük alim ve velî. İsmi, Hacı Muhammed Efdal olup, Mazhar-ı Can-ı Canan hazretlerinin, kendilerinden ilim ve feyz aldığı dört büyük hocasından ilkidir. Doğum ve vefat tarihleri ile hal tercümesi hakkında fazla bilgi bulunmamakta ise de, on ikinci asrın ortalarında vefat ettiği bilinmektedir. Kabri, Hace Muhammed Baki-billah hazretlerinin bitişiğindedir.

  Hacı Muhammed Efdal, derin alim, faziletler sahibi, olgun ve yüksek bir veliydi. Tasavvuf ilimlerinin mütehassısı idi. Allahü teâlânın aşkı ve bu yolun büyüklerinin muhabbeti ile kendinden geçmiş halde bulunurdu. Öyle bir tevazu ve gönül kırıklığına ve edebe sahib idi ki, kendisini, değil evliyanın büyüklerinden, tasavvuf ehlinden bile saymazdı. Hatta yakınlarından tasavvuf ehli kimselere; "Sizlere derin ve keskin bir basiret ve manevi makamları tanıma hali ihsan olunmuştur. Bizim halimize bir bakın ki, amellerimizin bozukluğundan, manevi hiçbir kazancımız kalmamıştır" buyururdu. Halbuki, aslında kendisi bu bilgi ve marifetlerin mütehassısı, kaynağı idi. Nitekim, İmam-ı Rabbani hazretleri bu hal ile alakalı olarak; "Kalbin, batının halini bilememek, anlayamamak, tasavvufta, tecelli-i zati denilen çok yüksek bir makama kavuşmuş olmanın alametidir" buyurmuştur.

  Dünya malında zerre kadar gönlü ve gözü olmayan Hacı Muhammed Efdal kendisine hediye gelen paraları, ilmi ve fenni kitapları satın alarak vakfetmeye harcardı. Böylece, Allah rızası için vakfettiği, insanların istifadesine sunduğu kitapların adedi birkaç bini bulmuştur.

  "Kalbin gafletten kurtulup, Allahü teâlâyı zikretmeye başlaması, hakiki İslam alimlerinden bir velinin teveccühü ile olur. Bu saadet, Allahü teâlânın muhabbetini kazandıran sermayedir."
   


Sayfayı Paylaş