Muhammed Bin Ali Mazeri Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Muhammed Bin Ali Mazeri Kim? Kısaca Hayatı

  Muhammed bin Ali Mazeri hazretleri, Maliki mezhebi Hadis, kelam, fıkıh alimlerindendir. 1061’'de Tunus’ta Mehdiyye şehrinde doğdu. 1141 yılında vefat etti. Vefatından kısa bir zaman önceki bir dersinde buyurdu ki:

  Allahü teala, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma suresi sonundaki ayet-i kerimede mealen; (Ey iman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü, öğle ezanı okunduğu zaman, hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz.

  Alışverişi bırakınız! Cuma namazı ve hutbe, size, başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra, camiden çıkar, dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü tealadan rızık bekleyerek çalışırsınız. Allahü tealayı çok hatırlayınız ki, kurtulabilesiniz!) buyuruldu.

  Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları afv olur ve her adımı için sevab verilir.) Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennetde mü’minlerin bayramıdır.

  Cuma günü sabah namazından önce, üç kerre Estağfirullahel’azim ellezi lâ ilâhe illâ hüvel hayyelkayyûme ve etûbü ileyh okuyanın, kendinin ve anasının ve babasının bütün günahları afv olur..
   


Sayfayı Paylaş