Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Muhammed Bin Ahmed Fergal Kim? Kısaca Hayatı

  Evliyanın büyüklerinden. İsmi, Muhammed bin Ahmed Fergal’dir. Çok kerametleri görüldü. 1456 (H.860) senesinde, Mısır’ın güneyindeki Sa’id şehrinde vefat etti. Ebi Tic’deki dergahında defnedildi. Belde halkınca kabri ziyaret edilmektedir.

  Buyurdu ki: “Evliya tasarruf sahibidir. Her kimin bir haceti olursa, kabrime gelsin, yüzüme karşı dursun, arzusunu bana söylesin. Allahü tealanın izniyle onun hacetini gideririm.”

  Bir gün Nakib Muhaymir’in kızını timsah kaptı. O ağlayarak Muhammed Fergal’in huzuruna gelip durumu anlattı. Muhammed Fergal de;"Hemen o timsahın kızını kaptığı yere git. Yüksek sesle, ey timsah! Seni Muhammed Fergal çağırıyor de” buyurdu. Muhaymir gidip denileni yaptı. Timsah derhal geri dönüp nehirden çıktı. Yollarda bir merkeb gibi yürüyüp, Muhammed Fergal’in yanına geldi. Halk bu duruma çok hayret etti. Timsah gelince, Muhammed Fergal demirciye emredip, onun dişlerini söktürdü. Sonra timsaha emredip, kızcağızı karnından çıkarmasını söyledi. Timsah, kızı canlı, fakat baygın bir durumda çıkardı. Bundan sonra o beldeden hiç kimseye zarar vermeyeceğine söz verip, ağlayarak oradan ayrıldı ve nehire indi.
   


Sayfayı Paylaş