Muhammed Bâkî Billah (k.s) hz lerinin Kabri Nerededir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Muhammed Bâkî Billah (k.s) hzlerinin Kabri Nerededir?

  Türbesi Hindistanın Dehli bölgesindedir.

  Muhammed Bâkibillah hazretleri, Silsile-i aliyyenin yirmi ikincisidir. İmam-ı Rabbani hazretlerinin hocasıdır. 1563 yılında Kâbilde doğdu. Kâbil'den Semerkand'a gidip, zamanın en büyük âlimlerinden olan Mevlanâ Sâdık-ı Hulvâni'den gerekli ilimleri öğrendi. Yüksek yaratılışı ve kabiliyeti ile kısa zamanda, talebeler arasında en yüksek seviyeye ulaştı. Sonra tasavvufa yönelip, bu yolun büyük âlimlerinden bâtıni ilimleri öğrenerek yüksek dereceye ulaştı. Hâcegi İmkenegi hazretlerinin sohbetleri, Behaeddin Buhari ve halifelerinin ruhaniyetlerinin yardımı ile, bu büyükler silsilesine dahil oldu.

  Evliyanın büyüklerinden. İnsanları Hakka davet eden, doğru yolu göstererek saâdete kavuşturan ve kendilerine Silsile-i âliye denilen büyük âlim ve velilerin yirmiikincisidir. İkinci bin yılının müceddidi'ni ve İslam âlimlerinin gözbebeği olan İmâm-i Rabbanı Ahmed-i Faruki Serhendi hazretlerinin hocasıdır.

  [​IMG]

  Babsının ismi Abdüsselam olup, faziletli bir zat idi. Annesi ise Hazret-i Hüseyn'in soyundan olup, seyide ve mübarek bir hanım idi.

  Muhammed Baki-billah hazretleri (r.a.) 971 (Mm. 1563) senesinde Kâbil şehrinde doğdu. 1012 (M. 1603) de Delhi'de kırk yaşında iken vefat etti. Türbesi, Kutabrol denilen yerdeki kendi mescidinin yanında olup, ziyaret edilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş