Müezza Hikayesi

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Müezza ve Hikayesi

  Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed(sas), Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza'nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke'nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz. Muhammed(sas)'in ilgisi ile kurtulmuştu.

  Anlatılanlarara göre Hz.Muhammed Aleyhisselamın kedisi Müezza'yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün Hz.Muhammed Aleyhisselamın giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed Aleyhissalatu vesselam giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.

  Bir başka söylenceye göre ise bir yılan Hz.Muhammed Aleyhisselam'a gelmiş ve kendisinden yardım istemiş. Hz.Muhammed (sas) de yılana yardım etmiş. Fakat yılan Hz.Muhammed (sas)'i sokmaya kalkışmış. O sırada bir adam yetişip kedisini yılanın üzerine salmış. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz.Muhammed Aleyhisselam kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş. Ayrıca İslam peygamberi Hz Muhammed (sas)'in, Müezza'nın içtiği abdest suyundan abdest aldığı da rivayet edilir.
   


Sayfayı Paylaş