Motosikletteki vergi yükü satışları düşürdü

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Son yıllarda satış patlaması yaşayan motosiklet sektörü, vergi yükü nedeniyle frene bastı. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Ferruh Tanay, motosiklette ÖTV artışının sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, "Geçen yıl 385 bin adet olan plakalanmış motosiklet satışı şu anda 100 binin altında. Yıl sonuna kadar da ancak 120-130 bin olur" dedi.

  [​IMG]


  Vergi yüzde 8' den 37' ye çıktı
  2005'te Çin'den gelen ucuz motosiklet furyası ile sektörün hareketlendiğini vurgulayan Ferruh Tanay, geçen yıl da büyüme devam ederken, nisan ayında sektöre inanılmaz bir vergi yükü getirildiğini söyledi. Tanay, "Motosiklette yüzde 8 olan ÖTV yüzde 37'ye çıkarıldı. Karar geçen yıl şirketlerin ciddi stoklarının olduğu bir anda geldi" dedi.
  Şirketlerin ilk yıl ellerindeki stokları nakite çevirmek için vergi artışını fiyatlara yansıtmazken şimdi yansıtmaya başladıklarını ifade eden Tanay, satışların ağırlıkla stoklardan olduğunu, ciddi bir ithalat yaşanmadığını kaydetti.
  Ferruh Tanay, "Türkiye'de 100'e yakın motosiklet markası ile bunların bayi ve servis ağları var. Ayrıca üretim yapan 3-4 fabrika var. Toplamda ithalatçısı, distribütörü, bayisi, servisi, üreticisi var. Şu anda çalışanların yarısı işsiz kaldı" diye konuştu.

  Trafik sorununu motorsiklet çözer
  Tanay, hükümetten beklentilerini şöyle sıraladı: "ÖTV oranının makul hale indirilip, belki gerekirse uzun vadede kademeli olarak artırılmasını istiyoruz. Yüzde 8'lere inmesin ama ilk başta yüzde 15'ler olsun. Ondan sonra densin ki önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 25-30'a çıkaracağız, insanlar da ona göre planlarını yapsın. İkinci olarak 3 yıldır TBMM'de bekleyen 'Trafik Kanunu' çıksın. Kanunun çıkması ile ilk defa motosiklet, kanunda yerini alacak. Motosiklet kullanımının güvenli hale gelmesi için bu şart. İtalya'da trafik kanunu ile insanlar motosiklete dikkat etmeyi öğrendi. Motosiklete çarpmanın cezası ambulansa çarpmak kadar önemli."
  Ferruh Tanay, trafikteki araçların yüzde 10'unun motosiklete dönüşmesi durumunda İstanbul'da ne otopark sorunu ne de trafikte kilitlenme sorunu yaşanacağını sözlerine ekledi.

  Ülkemizde motosiklet kullanımı az. Bin kişiye düşen motor;
  Fransa 150
  İngiltere 90
  Yunanistan 80
  Bulgaristan 40
  Türkiye 18
  03.08.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş