Moraliniz mi bozuk?

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 24 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Müminde Stres Olmaz” diyordu bir Psikiyatr.Cümleyi çok iddiali buldu.

  Kur’an Kissalarina egildikçe,insanin yasayabilecegi bütün sikintilari Nebi ve Rasüllerin yasadigini gördü.Onlar bütün belalara ragmen ilahi huzuru yakalamislardi.

  Kur’an’a bir de bu gözle bakmaliydi.Kissalara göz gezdirdi,çekilen eziyetlere isaretler koydu:

  -Yusuf (a.s.),kardeslerinin hasedi sonucu kuyuya atilmis,esir pazarlarinda satilmis,iftiraya ugramis,hapislerde yillamis, babasina-kardesine hasret kalmis ama yilmamisti.

  Ümidin,tevekkülün ödülü olarak Misir’a sultan oldu.“Derdim çok” diyen hangi insan Yusuf (a.s.) kadar bela çekmis olabilirdi?. .

  -Yakup (a.s.),40 sene evlat hasretiyle kavrulmus,aglamaktan âmâ olmus,ümit kesmeden Rabbine yönelmis,hem gözleri açilmis,hem de evladina kavusmustu.

  -Isa (a.s.),en yakin talebelerinden biri tarafindan arkadan vuruluyor,ihanete ugruyordu.

  -Zekeriyya (a.s.),kavmi tarafindan öldürülmek üzere kovalanmis,bir agaç kovuguna siginmis ama testere ile biçilmekten kurtulamamisti.Testere ile bedeni biçilen Zekeriyya’dan çikan tek ses:”Huuuu,Huuuu,Huuuu” idi.

  -Nuh’a (a.s.) öz oglu bile iman etmemisti.

  -Lut (a.s.),tebliginde yalniz kalirken,fitne gruplari ile isbirligi yapan;ayni yatagi paylastigi karisi idi!..

  -Tertemiz bir genç kizken Meryem’in (a.s.) iffetine dil uzatiliyordu.Iftira ve hakarete ugrayan Meryem,sirli bir Rasüle anne;gelecek nesillere örnek-mucize bir hanim oluyordu.

  Kadindan Rasül-Nebi yoktu ama Allah (c.c.) Meryem’e Cebrail’ini yolluyor,vahiy Meryem’den doguyordu!...

  -Eyyub (a.s.),deve- koyun sürüleri sahibi iken agir bir illetle yataga düsüyor tüm servetini yitiriyordu. Etrafinda kimse kalmamis,dislanmis,insanlar iniltilerinden rahatsiz olmamak için Onu karisi ile bir tepe üzerinde yalniz konaklamaya mecbur etmisti.Sabrinin ödülü olarak sifa bulan,70 inden sonra delikanli gibi ayaga kalkan da yine Eyyub’tu…

  -Musa (a.s.),kavmi ile birlikte uzun bir sürgün yasamisti.Mutluluklari için çirpindigi kavmi mucizeye sahit oldugu halde iman etmiyor,en zor anlarda Musa’yi (a.s.) yalniz birakiyordu.

  -Kainatin Efendisi Hz.Muhammed( s.a.v)dogmadan önce babadan yetim, alti yasinda, hem de bir yolculukta anneden öksüz kalmis,8 yasinda dedesini kaybetmis,tebliginin ilk yillarinda karisi ve amcasinin ölümleriyle sarsilmisti.

  Kendi kavmince hakaret-asagilama- ambargo-dislama-taciz etme vb sikintilari çekmekle kalmayip memleketinden ayrilmak durumunda kalan da O (s.a.v.)idi.

  Ömrü savaslarla geçmis,bugday bir yana arpa ekmegine karni doymamisti.”Ahh Mekke“ dedigi çok olurdu.Rasül gurbette yasamis,gurbete defnedilmisti.

  Simdi siz bütün bunlardan sonra hala “Moralim bozuk,hayattan zevk almiyorum,stresteyim” mi diyorsunuz?

  Pes yani!..

  Kur’an gibi kitabiniz,o kitapta onlarca Rasül ve Nebiniz,Kainat Günesi gibi Önderiniz olacak da stresteyim diyeceksiniz öyle mi?..


  Yakisiyor mu size?!..

  Kissalari yeniden okuyun!...

  Tarih okur gibi degil,kendinizi Rasül-Nebilerin yerine koyarak, sahnede basrol oynadiginizi düsünerek,olayin içine girerek okuyun.

  Göreceksiniz ne stres kalacak,ne de sikinti!..

  Sabrin,tevekkülün,teslimiyetin eminligi ile huzur müjdesi alacaksiniz.

  Niye mi bu kadar iddialiyim?

  Ben degil,böyle olacagini Allah söylüyor:

  Sabredenleri müjdele!...O sabredenler, kendilerine bir belâ geldigi zaman:

  “Biz Allah'in kullariyiz ve biz O'na dönecegiz” derler.

  Iste Rablerinden bagislamalar ve rahmet hep onlaradir.

  Ve dogru yolu bulanlar da onlardir.

  (Bakara-155/ 157)  “Yalniz hüznü vardir kalbi olanin..”
   


 2. Pelin Super Moderator

  teşekkürler abdulkadir çok güzel bi yazı
   
 3. utarit Well-Known Member

  ellerine sağlık abdulkadir.
   
 4. serseri_aşık Well-Known Member

  ellerine sağlık
   
 5. Bandırmalı Member

  Hayırlı geceler........
  2.evlendim...ilk eşimden 13 yaşında bir kızım 2.eşimden 7 yaşında bir kızım var...şimdiki eşim evlendiğimizden beri sözler verdiği halde büyük kızıma çok hor davranıyor...6 sene önce büyük bir kaza geçirdim büyük kızımın kolu kırıldı ben yara almadım..ilk eşim kızımı doldurdu.benden uzaklaştırdı..rehberllik uzmanları yakınlaşmak için kızmla evimde bir oda yapmamı istediler.bağrış çağırış içinde yaptım odayı ama eşim büyük kızım her gelişinde bir hoş geldin demedi hor davrandı.kızım 3 aydır gelmiyor.şimdiki eşim odasını dağıtmamı istiyor.bende bunu yaparsan boşanma sebebi olur dedim..şimdiki kızım 7 yaşında ve ona 3 yaşından beri 15 tane dua ve sure öğrettim.islamı meleklerimizi peygamberimizi halifelerimizi öğrettim...şimdi boşanırsam namaz kılmayan oruç tutmayan eşim onu kesin bozar...kurandan ayetler gösteriyorum fayda etmiyor...ne tavsiye edersiiz bana ne yol gösterirsiniz....şimdiden teşekkür eder hayırlı geceler dilerim...
   
 6. ot-gu Genel Sorumlu

  zor durum, Allah sabır ve kolaylık versin ilk önce size, 3 ayrı insanın arasını yapıp hepsini birden idare etmek kolay iş değil. Ana babanın temel eğitimi vermesi çok önemli bence din konusunda olsun Atatürk hakkında, vatanı hakkında ve hayatta lazım olacak temel bilgiler.
  Temel eğitimi kendi başına araştırıp öğrenecek seviyeye gelene kadar bırakmamalısınız, yoksa çocuk yaşlarda ana babadan temel bilgileri almayan gençler yanlış yerlerde yanlış insanların ellerinde yalan-yanlış bilgilerle doldurulup yönlendiriliyorlar, çevremize baktığımızda çok sayıda örnek görebiliriz.
   

Sayfayı Paylaş