"Monthly Statement" (Aylık Hesap Bildirimi)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  HESAP BİLDİRİM CETVELİ - (Monthly Statement)

  Her ay adresinize postalanacak olan hesap bildirim cetvelini doğru anlamanız bütçenize göre harcama yapmanızı ve limitinizi aşmamanızı sağlayacaktır. Kredi kartı kayıtlarında hata olması enderdir, ancak yine de ödeme ve diğer işlemlerin kayıtlarının eksiksiz olduğunu kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Amerika'da pekçok şirket kredi kartınızın üzerindeki bilgileri telefonda vermeniz suretiyle harcamanızı kartınızdan tahsil eder. Dolayısyla herhangi bir şifre veya hesap numarasına gerek duymaksızın, sadece kartınızın üzerindeki bilgileri ele geçiren bir kişi bu şekilde sizin kartınızdan harcama yapabilir. Bunu önlemek için özellikle kartınızın başkaları tarafindan kullanılmadığını kontrol etmeniz gerekir.

  Genelde bir hesap bildirim cetvelinde şu terimler bulunur:

  Statement date (Hesap kesim tarihi): Elinizde bulunan hesap ekstresinin kayıtlarının hangi tarih aralığını içerdiğini verir, dolayısıyla bu tarihten sonra yaptığınız harcama ve ödemeler bir sonraki ekstrede görülecektir.

  Payment due date (Son ödeme tarihi): Bu tarih yapacağınız ödemenin bankanıza ulaşması gereken en son gündür. Önceden postalamış bile olsanız bu tarihten sonra bankaya ulaşan ödemeniz gecikmiş ödeme olarak kayda geçer, dolayısıyla hem gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız hem de kredi geçmişiniz için olumsuz bir ur.

  Credit line (Kredi limiti): Bu miktar bankadan alabileceğiniz maksimum borç tutarıdır.

  Credit available (Kullanılabilir limit): Yaptığınız harcamalar düşüldüğünde kredi limitinizde kalan bakiyedir. Kullanılabilir limitiniz ile kredi limitinizi karşılaştırmanız bütçenizi kontrol etmeniz açısından net bir fikir verecektir.

  Minimum payment due (Ödenmesi gereken asgari tutar): Eğer borcunuzun tamamını ödemeyecekseniz ödemeniz gereken asgari miktardır. Bu miktar genellikle günlük harcamanızın yüzde ikisi veya üçü kadardır. Her ay asgari tutarı ödediğiniz sürece kredi kartınızla ilgili bir problem yaşamaz, kredi geçmişi yaratmış olursunuz. Ancak her ay ödemediğiniz tutar için faiz ödersiniz.

  Previous balance (Önceki hesap bakiyesi): Bir önceki hesap ekstrenizdeki borç bakiyesini verir. Bu ekstrenin geçerli olduğu tarihten sonra yapılan harcama ve ödemeler dahil edilmemiştir.

  New balance (Son bakiye): Önceki hesap bakiyenize yeni hesap döneminde yaptığınız harcamalar eklenip yaptığınız ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan bakiyedir. Eğer her ay borcunuzun tamamını öderseniz, son bakiyeniz o ay içinde yaptığınız harcamaların toplamına eşit olacaktır. Bazı kredi kartları hiç borç kullanmadığınızda kart kullanım bedeli almaktadır, eğer sizin kartınızın böyle bir ücreti varsa bu da son bakiyenize eklenecektir.

  Finance charge (Toplam kredi maliyeti): Kredinin toplam maliyetini ifade eden şemsiye terimdir. Bu maliyete kredi faizi ile servis ve işlem ücretleri dahildir.

  Fees of the credit cards (Kredi kartına uygulanan ücretler): Bazı kredi kartları yıllık kart ücreti (annual fee) uygular. Bunun dışında gecikme ücreti (late fee), kredi kartı başvuru ücreti (application fee), nakit çekme ücreti (cash advance fee) ve limit aşım ücreti (limit exceeding fee) de vardır. Eğer kredi kartı için başvuruda bulunurken şartnameyi dikkatli okursanız bu ücretlerin hiçbiri sizin için sürpriz olmayacaktır. Şayet şartnamede anlamadığınız herhangi bir nokta varsa kartı veren bankayı aramanız sonradan doğabilecek sorunları önleyecektir.

  Kullanış şeklinize uygun bir kredi kartı kullanmak tasarruf etmenizi sağlayabilir. Örneğin, her ay kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeyi düşünüyorsanız, APR'ı (yıllık bileşik faizi) yüksek olsa bile yıllık ücret (annual fee) talep etmeyen bir kart kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

  APR (Annual Percentage Rate) (Yıllık bileşik faiz): Toplam kredi maliyetinin bir kısmını oluşturan kredi faizinin yıllık bileşkesi alınmış değeridir.

  Variable interest rate (Değişken faiz): Bazı kredi kartları sabit faiz oranı yerine değişken faiz sistemini uygularlar ve genelde dört aylık dönemlerde karta uygulanan faiz değişir. Bu sistemle çalışan bankaların müşterilerini uyarması ve değişen faizi nasıl belirlediğini belirtmesi gerekir.
  Ayrıca hesap ekstrenizde, kaybolması durumunda bildirmeniz için müşteri hizmetleri servisinin telefonu da vardır. Kredi kartı müşterisi olarak haklarınızı öğrenmek isterseniz hesap ekstrenizin arkasında detaylı bir açıklama bulabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş