Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 22 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  mobilya alırken nelere dikkat etmeliyiz

  Mobilya Alırken Dikkat Edilicek Ayrıntılar
  Kötü bir mobilya sırt, bel ve ayak ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olma yanında, kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkiliyor. Bedensel ve ruhsal açıdan dinlenmeye gereksinimi olan bireyin aradığı rahatlığı ve huzuru kullanışlı ve iyi döşenmiş bir mobilyada bulabilir.

  Kötü bir mobilya olumsuz fiziksel ve psikolojik etkilerinin yanı sıra kullanışlı da olmaz ve öngörülen süreden önce bozulur. Satın alma öncesinde mobilyanın kullanım amacı, dekorasyondaki yeri ve bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunulmalı. Çünkü, mobilya seçiminde ihtiyaç, ekonomik durum ve zevk oldukça önemli yer tutuyor.

  Ekonomik durumunuza uygun mobilya seçin

  Duyuruda, satın alınacak mobilyanın öncelikle kullanışlı, rahat ve uzun ömürlü olması gerekiyor. İşte bazı öneriler:

  Mobilyanın döşeme malzemesi dayanıklı olmalı, kolay yanmamalı, kolay temizlenebilmeli.

  Mobilya evdeki diğer eşyalarla uyumlu olmalı.

  Ürünle birlikte mutlaka garanti belgesi de alınmalı.

  İhtiyacın sipariş üzerine karşılanması durumunda satıcı ile mutlaka bir sözleşme imzalanmalı.

  Mobilyanın yapımında kullanılan ağacın cinsi, parçaların birleştirme yerlerinin sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olunmalı.

  Satın alma birden fazla mobilya arasından seçilerek yapılmalı.

  Görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir ya da fiyatı size uygun değildir. Dayanıklı, rahat ve uygun fiyattaki bir mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Amaç, en uygun olanı satın almak olmalı.

  Yasal bir zorunluluk olmasına karşın satın alınan mobilyanın özelliklerini de içeren kullanma kılavuzlarının tüketiciye verilmediği belirtilerek, satıcıdan kullanma kılavuzu istenmesi, kullanma kılavuzu temin edilemediğinde ürüne ilişkin satıcıdan kapsamlı bilgi edinilmesi gerekiyor.

  Bu bilgilere ek olarak aldığınız mobilyalarda kullanılan aksesuarlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaliteli markalar (Blum, Samet, Marelli) kullanılmalıdır, örneğin çekmece raylarında, menteşelerde vs.

  Evyelerde Franke, Ukinox, Blanco markalı evyeler tercih edilebilir, ankastre ürünlerde ise yine Franke, Mekappa, Siemens markaları kalitelidir.
   


Sayfayı Paylaş