Mitsubishi Concept-cX

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Concept-cX, sürüş zevki sağlarken, günümüzün çevresel sorunlarına gerçekçi bir çözüm sunuyor. Mitsubishi Concept-cX, tasarım ve araç dinamiğindeki keskinliği ile, hedeflenen düşük yakıt tüketimini sağlıyor.

  [​IMG]

  100 kW’ta ulaşılan emisyon düzeylerinde (136 ps) 4,000 dev/dak’da, 280 Nm 2,000 dev/dakikada yeni nesil 1.8-litre temiz Dizel DOHC 16 supaplı 4 silindirli motor ile mükemmel bir çevre performansı sunuyor. Diğer teknolojilerin arasında, motorda optimum basınç artışı üreten değişken geometrili (VG) turboşarj ile bir DPF (Dizel Partikül Filtresi) ve bir DOC (Dizel Oksidasyon Katalisti) özelliklerine sahiptir.

  Bu araç uygulama konsepti açısından, 1.8 Litre Temiz Dizel motor, Mitsubishi Motors’un Twin Clutch SST (Çift Kavramalı şanzıman) teknolojisi ile eşleşmektedir.
  Concept-cX’in daha da ileri çevre korumacı kişilik özelliği, yer paspasları, kapı kenarları, arka far çerçeveleri ve koltuklarının arka panelleri gibi ekipman malzemelerinde etkin biçimde kullanılan ekolojik-açıdan dost “Yeşil Plastik” ile görülmektedir. Ayrıca araçta MMC’nin kendi üretimi reçine teknolojisi (bambu ve diğer bitki-temelli reçineler) kullanılmıştır.


  Yol Performansı
  Concept-cX, Mitsubishi Motors’un 4x4 teknolojisindeki başarının devamı olarak şehiriçi kullanım için tasarlanmıştır.
  MPV’ler, kompakt SUV’lar gibi daha moda olan modeller kompakt aile arabalarından beklenen tüm görevleri yerine getirirken, kullanıma bir parça daha ışıltı eklemektedir. Dolayısıyla, Outlander için yaratılan iki parçalı açılan bagaj kapağı (split tailgate) Concept-cX’te de kullanılmıştır.
  Uzunluğu (410 cm), yüksekliği (155 cm), genişliği(175 cm), aks mesafesi (252,5 cm) ve iz mesafesi (151 cm/151 cm) olan ve 225/45R19 ebatlarında tekerlekler üzerine oturtulan, Concept-cX, nefes kesici Lancer “Jet Fighter” ön paneli ile, binek aracı benzeri duruş ve araç dinamiği sunuyor
  Onun şehiriçi yol becerileri, yeni Outlander ile başarılı bir şekilde tanıtılan teknoloji, Mitsubishi’nin AWC (4 tekerden çekiş kontrolü) teknolojisinin kullanımı ile Concept Cx’de daha da geliştirilmiştir.
  Elektronik olarak kumanda edilen 4WD sistemi, kişinin tercihlerine veya sürüş koşullarına göre çekiş kontrolüyle uyuşacak biçimde üç modda seçilebilmektedir. (2WD (2 çeker), 4WD Auto (4 çeker) , 4WD Lock (Kilitli diferansiyel)) Merkezi diferansiyel, itiş başlangıcında sensör verilerinden gelen en uygun ön/arka tork ayrımı, araç hızı, yol koşulları ve sürücü girişlerini belirlemek üzere önden beslemeli bir elektronik kumandaya sahiptir.


  Jet fighter
  Tüm yeni Lancer ailesi ile birlikte tanıtılan “jet uçaklarının” hava emiş sisteminden esinlenerek tasarlanan ön ızgara ve Outlander’ın -4 tekerden çekiş kontrolü- teknolojisinin bir türevini kullanan Concept-cX, Mitsubishi binek araçları ile SUV’ları arasında hem teknoloji hem de dış tasarım olarak enteresan bir bağlantı kuruyor.
  SUV /hatchback çaprazlama geçiş konumlandırması, gerçekten her iki biçim tarafından da tasarım özellikleri sayesinde vurgulandı. Bununla birlikte, Concept-cX, daha güçlü ve Mitsubishi Motors’un eşsiz sportif mirasına hakim bir spor aracın özelliklerini taşıyor.


  Wedge (Sıkıştırma)
  Aracın yan kanatları kayış-hattı ile birlikte Lancer tipi özellikte bir çizgide ve hatta hava akışlarını izleyen kapı kollarının pozisyonuyla, tümüyle hareketli. Tüm çizgiler birbirine yaklaşıyor ve güçlü arka çamurluklar arasında, arka spoyleri ve jet uçaklarının itici motor çıkışlarını anımsatır biçimde egzost ve ön farların koruyucu (kaş) çıkıntıları ile yuvarlatılmış olması ile bütünlük mükemmelleştiriliyor.
  Derin panaromik arka ışıkları, iki parçalı açılabilen bagaj kapağı ve yüksekte konumlandırılmış arka stopları ile Concept-cX’in, tasarımının bütünlüğünü korunuyor. Son tamamlayıcı bir dokunuş olarak, Concept-cX, kristal berraklığında bir gölün imajını çağrıştıran keskin ve katışıksız bir metalik ara derece mavi renk ile spor görünüm katarken, ince alüminyum fleklerin kullanılması da neredeyse transparan bir metalik dış görünüm yaratıyor.


  Açık
  MMC’ nin kendi üretimi Yeşil Plastik (paspaslar, kapı ve bagaj içi ile koltuk arkası döşemeleri) ve kahverenginin toprak tonlarında koltuk döşemeleri, sportif ile rahat olma arasında köprüler oluşturuyor. Sürücü tarafından kolay okunabilen gösterge paneli ve hem sürücüyü hem de yolcuyu son derecek rahat ettirecek yumuşak koltuklar, içeridekileri bir araç içerisinde olduklarını onlara hatırlatır biçimde, bir koza gibi sarmalayan iç mekanı oluşturuyor.
  İnce ve yumuşak yapılı ve organik olarak şekillendirilmiş ön sırt destekleri, vites koluyla (Twin Clutch – İkili Kavrama SST şanzıman ve 2WD/4WD fonksiyonları), kontak anahtarı ve bazı uyarı ışıkları (ön kaput ya da kapı açık, yakıt az gibi) da uyum içindedir. Gösterge panelinde bulunan bilgi merkezi ekranı sayesinde araç içende seyahat edenlerin seyahat bilgilerine ulaşmaları kolaylaştırılmıştır.

  [​IMG]
  10.10.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş