Mitral Kapak Prolapsusu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mitral Kapak Prolapsusu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  mitral kapak prolapsusu tehlikelimidir, mitral kapak prolapsusu spor

  Nedenleri
  Kalbiniz normal olarak çalıştığında, mitral kapak tam olarak kapanır ve sol karıncıktan kanın sol kulakcığa geri kaçışını tamamıyla engeller. Ancak, MKP bulunan bazı hastalarda mitral kapakta yapısal bir bozukluk nedeniyle her kalp kasılmasında 2 adet olan mitral kapağın kapakçıkları paraşüt gibi sol kulakçık içerisine kaçarlar. Mitral kapakçıkların geri kaçması durumu, kaçan kanın miktarı ile bağlantılı olarak çeşitli yakınmalara neden olur.

  Belirtileri
  MKP yaşam boyu süregelen bir durum olsa da, pek çok hasta da belirgin bir semptom vermez. MKP olan kişi farkında olmadan yaşamını sürer. Teşhis edildiğinde ise genellikle kişi durumu daha öncesinde kalp ie ilgili bir sıkıntısı ya da yakınması olmadığı için süpriz ile karşılar.

  Bulgular ve semptomlar oluştuğunda ki bu durum sıklıkla kanın geri kaçmasına bağlı olarak gelişir. Semptomlar, kişiden kişiye oldukça fazla değişkenlik gösterir. Ancak sıklıkla;

  • hızlı ve düzensiz kalp atımı
  • baş dönmesi
  • sıklıkla sırt üstü yatıldığında veya her hangi bir fiziksel aktivite sırasında zor nefes alıp verme
  • halsizlik
  • kalp krizi veya koroner arter hastalığının neden olmadığı göğüs ağrısı

  Bahsedilen yukarıdaki durumlardan biri veya birkaçı sizde mevcut ise, en kısa zamanda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelisiniz.

  Tedavide ne yapılabilir?
  Çoğunda tedavi gerekmez. Sadece belirli aralarla kontrol yeterlidir. Ancak çarpıntı ve göğüs ağrısı olduğu durumlarda beta bloker grubu ilaçlar kullanılabilir (beloc, concor, nortan, lopresor vb). Kapakta yetersizlik (kanı geriye kaçırma) varsa ameliyat, sünnet,diş çekimi, diş dolgusu gibi bazı girişimler öncesinde endokardite (kalbin iç tabakasının iltihabı) karşı koruyucu antibiyotik tedavisine ihtiyaç gösterirler.

  En ciddi problem mitral kapak yetersizliği gelişen hastalarda bu yetmezliğin zamanla artabilmesidir. Yetmezlik derecesinin önemli olduğu durumlarda, kalbin durumu ve şikayetler değerlendirilerek kapağa cerrahi müdahale (düzeltici ameliyat veya kapak değişmesi) gerekebilir.
   


Sayfayı Paylaş