Miskali Efendi Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 9 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Miskali Efendi Kim? Kısaca Hayatı

  Miskali Efendi Bursa velilerindendir. İsmi, Muhammed’dir. Miskali Efendi Gençliğinde işi gücü mızıka denilen bir çalgıyı çalmaktı. Sonradan tövbe edip tasavvufa yöneldi. Nefsini terbiye ve ıslah etmek için o kadar gayret gösterdi ve çalıştı ki, güçsüz ve tâkâtsiz bir hâle düştü. Birkaç ekmek kırıntısı yiyerek nefsini ıslah için uğraştı. Bâzan günlerce hiçbir şey yemezdi. Miskali Efendi Hiç kimseden de bir şey istemez, asla ihtiyaç halinde olduğunu belli etmezdi.

  Tasavvufta Nakşibendiyye yolunda Şeyh Şami Efendinin sohbetlerine ve hizmetine devam etti. Kemale erdikten sonra Bursa’da ikamet etti. Miskali Efendi Teklif edildiği halde hiçbir memuriyeti kabul etmedi. Geçimini sağlaması için lazım olan şeyler gaipten gelirdi.

  Miskali Efendi Bursa yakınlarında bulunan Mudanya ahâlisi fısk u fücur ve ahlaksızlıkla meşgulken aralarında bazı kimselerin Miskali Efendiye muhabbeti, sevgisi vardı. Onu sevenler her sene Mudanya’ya davet ederek sohbetiyle bereketlenirlerdi. Onun sohbetinin tesiriyle halk halini düzeltti. İbadet ve taat yapmaya, dinin emirlerine tam uymaya başladılar. Küçük-büyük herkeste iyi haller görülmeye başladı ve bu iyilik yaygınlaştı.

  Kendisi hiçbir zenginden bir şey kabul etmemiş, asla maddi yardım almamıştır. Teklifleri geri çevirmiştir. Yaşayışı ve üstün halleri ile bulunduğu cemiyet içinde çok sevilirdi. Sohbeti herkes tarafından can kulağı ile dinlenirdi. Zengin-fakir, büyük-küçük herkesle sohbet eder ve bu sohbetleri sırasında asla gaflete düşmezdi.

  Miskali Efendi 1608 (H.1017) senesinde vefat etmiştir.
   


Sayfayı Paylaş