Mısırın Ülke Ekonomisine Katkısı

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Mısırın Ülke Ekonomisindeki Yeri

  Sıcak ve nemli iklim bölgelerinin bitkisidir. Ancak sulamalı olarak da üretildiği için, ülkemizde ekim alanları oldukça yaygındır. En uygun doğal yetişme ortamını Karadeniz bölgesi’nde bulmuştur. Özellikle doğu Karadeniz bölümündeki yaz yağışları, sulamayı da gerektirmemektedir. Bu nedenlerle Türkiye mısır ekim alanlarının yarısı Karadeniz bölgesi’ndedir. Mısır bu bölgede halkın başta gelen besin maddelerindedir. Mısır ekmeği yapımı yaygındır. Doğu Anadolu’nun çok soğuk yerleri dışında ülkemizin hemen her yerinde tarımı yapılır. Akdeniz bölgesi Türkiye mısır üretim yönünden çok önemlidir. Yaz sıcakların yüksek olduğu bu bölgenin sulanabilir yerlerinde yoğun olarak yapılır.

  Mısır çeşitli şekillerde tüketilir. Karadeniz Bölgesi’nde genellikle insanlar tarafında tüketilirken Akdeniz bölgesinde sıvı yağ üretiminde kullanılmaktadır. Bazı yörelerimizde ise koçanlarıyla birlikte besi hayvanları yemi olarak da tüketilmektedir. Ayrıca mısır unu da değerli besin maddeleri arasındadır. Mısırın bir kısmı ise yem fabrikalarında yem katkı maddesi olarak değerlendirilmektedir.

  Türkiye’de mısır üretimi, buğday üretimi gibi yıllar arasında önemli farklılıklar göstermez. Çünkü önemli bir kısmı sulama yoluyla üretilmektedir. Yıllık üretimi sürekli artış göstermektedir.
   


Sayfayı Paylaş