Mısır Medeniyetinin Özellikleri, Mısır Uygarlığının Özellikleri

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Mısır Medeniyetinin Özellikleri, Mısır Uygarlığının Özellikleri
  Kuzey Afrika'da Nil Nehri ve etrafında kurulmuş olan bir medeniyettir. Etrafının çöl ve denizlerle kaplı olması, diğer medeniyetlerle etkileşiminin daha az olmasına sebep olmuştur. Bu yüzden Mısır Medeniyeti, kendine özgü bir medeniyettir.

  Önceleri "nom" adı verilen şehir devletleri varken, M.Ö. 4,000'de Kral Menes'in başa geçmesiyle merkezi krallık haline gelmiştir. Kral Menes'le firavunlar devri başlar. Mısır krallarına "firavun" denirdi. Firavunlar, dini ve siyasi otoriteyi kendilerinde toplamışlardı. Kendilerini Tanrı olarak ilan etmişlerdi.

  Mısır'daki tanrı kral anlayışı, Mezopotamya'da ise rahip kral anlayışının egemen oluşu, hem Mısır hem de Mezopotamya'da laik olmayan yönetim anlayışını yansıtmaktadır. Dinleri çok tanrılıdır. Tanrılarını, insan veya hayvan şeklinde tasfir etmişlerdir.

  Firavunlar için piramitler yapmışlar, ölülerini mumyalamışlardır. Bu durum, öldükten sonra dirilme inancının olduğunu göstermektedir. Halk mezarlarına ise labirent denilirdi.

  M.Ö. 525'te Persler ve M.Ö.333'te de Büyük İskender tarafından işgal edilmiştir. Büyük İskender'in istilası ile Yunan ve Mısır Medeniyetleri birbirini etkilemişlerdir. M.Ö.1,280'de Hititlerle Kadeş Antlaşması'nı imzaladılar.

  Kendilerine özgü hiyeroglif (kutsal resim yazısı) yazısını kullanmışlardır. Yazılarını "papirüs" adı verilen bitki yapraklarına yazmışlardır. Eczacılık, kimya ve tıpta gelişmişlerdir.turkeyarena.net Matematikte "pi" sayısını bulmuş ve astronomide gelişmişlerdir.

  Rasathaneler kurmuşlar ve Nil Nehri'nin taşma sürelerini hesaplamışlardı. Güneş yılı esasına dayalı ilk takvimi Mısırlılar yapmışlardır. Romalılar, Mısır'dan aldıkları bu takvimi geliştirerek bugün kullandığımız Miladi takvimi oluşturdular. Mısır ekonomisi tarım, ticaret ve madenciliğe dayanıyordu.

  Eski Mısır'ın tarihi M.Ö. 3000 yıllarında başlar.
  M.Ö. 333 yılında Büyük İskender'in Mısır'ı almasıyla son bulur.

  Mısır Medeniyeti Kültür ve Uygarlık
  - Mısır'da monarşik-bürokratik devlet yapısı vardı.
  - Devlet yönetiminde en tepede firavunlar bulunur, firavunlar tanrının oğlu sayılırdı.
  - Firavunlar tanrının oğlu olduğundan ilah-kral anlayışı görülürdü.
  - Vezirlik ilk kez Mısır'da görülmüştür.
  - Mısırlıların en önemli tanrıları Amon-Ra ve Ösiris'ti.
  - Mumyacılık ve tıp alanında ilerlemişlerdi.
  - 24 harflik hiyeroglif denen bir resim yazısı kullanılmıştır.
  - Mısır bilimini Nil Nehri'nin hareketliliği etkilemiştir.
  - Yılı 365 gün ve 12 ay olarak hesapladılar.
  - Matematikte ve tıpta ileri gittiler.
   


 2. aslı0607 Well-Known Member

  harika hazırlanmış ellerinize sağlık sayenizde iyi not aldım
   

Sayfayı Paylaş