Miraç Kandilinde Neler Yapılmalı

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bu Mubarek Miraç Kandilinde Neler Yapmalıyız

  Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullah (s.a.v)'in şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

  Bu gece, peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzurana kabulü anlamina gelen bu mubarek Miraç Gecesini nasıl ihya etmeli nasıl değerlendirmeliyiz.

  1- Mirac gecesinde, mutlaka bir camide olun! Çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var... Camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise.. Cuma namazı kılınan büyük cami ise elli kat sevaplı.. Bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

  O’nun için Mîrac gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. Sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. Çünkü Hz. Osman (r.a) den rivayete göre Resûlullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurdu:

  "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir."

  Bu mükâfatı kaçırmamak lâzım!

  2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani Receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım.

  Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

  "Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur"

  3- Salat ü selâm okuyalım.. Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimize hiç olmazsa bir tesbih, salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, "Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah" demeliyiz.

  4- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyiz.

  5- Namaz kılalım.. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Miraç gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.

  Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

  Yatsı namazından sonra 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır.

  Beher rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerif okunur.

  Namaza niyet: "Yâ Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle, Allahü Ekber."

  Namazdan sonra: 4 Fatiha-i şerife, 100 defa: "Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym" 100 İstiğfar-ı şerif, 100 Salevat-ı şerife okunup dua yapılır.

  Bu namazda, İhlas-ı şerifeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

  Namaz borcu olanların hiç olmazsa 1 günlük namazlarını kaza etmeleri makbul olsa gerekir.

  6- Miraç gecesinden sonraki gün, mutlaka oruçlu olmalıdır. o gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır.

  Her rekatta Fatiha'dan sonra: 5 Ayetül Kürsi, 5 Kul ya Eyyühel Kafirün, 5 İhlası şerif, 5 Kul euzu birabbil felak, 5 Kul euzu birabbinas okunur.

  Miraç Gecesinin gündüzünde kılınan namaz

  Öğlen namazı kılındıktan sonra dört rekat namaz kılınır. Bu namazın; birinci rekatında Fatiha'dan sonra bir kez Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kez Nas suresi, üçüncü rekatta üç kez Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur ve namaz tamamlanır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Nafile ibadetler hakkında

  Yalnız Miraç gecesinde değil, her gece nâfile namaz kılınabilir. Ancak kaza namazı borcu varsa iki rekat kaza namazı kılmanın sevabı, ömür boyu kılınacak nâfile namazların sevabından fazladır. İmam-ı Rabbanî hazretleri, farzın yanında nâfile namazların denizde damla bile olmadığını bildirmektedir.

  Eğer farz namaz borcu yoksa, isteyen nâfile namaz kılabilir. Bir kimse, kazası olmasa da, kaza namazı kılınca, o kaza namazı zaten nafile olur. Nafile kılmadım diye üzülmeye gerek kalmaz. Oruç da böyledir. Yani oruç kazası olmayan Ramazan orucunu kaza etse nâfile olur. Zekat da böyledir. Zekat borcu olmayan zekat diye para verse nafile olur. Yani farz diye niyet edince, o farz değilse nafile olur, boşa gitmez. Miraç gecesinde kaza namazı kılınırsa, kazamız olmasa da, yine nafile sevabı alınır. Eğer mekruh olarak kılınan namazlarımız varsa, kaza kılınca onlar telafi edilmiş olur.
   

Sayfayı Paylaş