Miraç Kandilinde Ne Oldu Kısaca

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Miraç Kandilinde Kısaca Ne Oldu Yaşandı

  Miraç, mübarek üç ayların birincisi olan Receb ayının 27. Gecesi gerçekleşmiştir. Peygamber efendimiz (s.a.s)'in en önemli mucizelerindendir. O gece peygamber Efendimiz (s.a.s) Cebrail (a.s) rehberliğinde gece vakti Allah’ın emri ile Cebrail (a.s) rehberliğinde Mekke’de Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ’ya, oradan yedi kat semayı aşıp yüce alemlere ve oradan da Allah'ın huzuruna yükselmesidir. Bu yolcululuğu esnasında mahiyetini bilmediğimiz ve cennetten getirilen Burak ile gerçekleştirmiştir. Kudüste bulunan Mescid-i Aksa'da peygamberlere iki rekat namaz kıldırmış ve onlara hutbe okumuştur. Olayın bu aşamasına kadar ki kısma isra denilir. Bundan sonra da bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi.

  Peygamber efendimiz (s.a.s) miraç esnasında semanın bütün tabakalarını gezmiştir. Her tabakada bulunan Peygamberlerle de görüşmüştür. Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüşmüş ve o peygamberler efendimizi tebrik etmişlerdir. Bu ziyareti esnasında Cebrail (a.s) kendisine iştirak etmiş ve sidretul münteha denilen kainatın bitiş sınırlarına kadar gelmiştir. Bu aşamadan sonra Cebrail (a.s) buradan sonra ki yolculuğun kendi yeteneklerini aştığını söylemiştir. Bundan sonraki yolculuğunda ise Refref adında bir vasıta ile Cenab-ı Allah'ın huzuruna çıkmış ve cemaliyle müşerref olmuştur.

  Daha sonra Peygamber efendimiz (s.a.s) Cebrail (a.s) rehberliğinde cennet, cehennem ve ahirete ait diğer menzilleri görmüştür. Sonra mekke’ye dönmüştür.

  Mirac gecesinde Peygamberimize verilen hediyeler

  Miraç günü peygamber efendimiz (s.a.s) hediye olarak üç şey verilmişti: Bunlar; Beş Vakit Namaz, Bakara Suresinin Son Ayetleri, Ve Şirk Koşmamak şartı ile "LA ILAHE ILLALLAH" diyen her Müslümanın cennete girebileceği müjdesi.
   


Sayfayı Paylaş