Miraç Kandili Gecesinde Ne Oldu

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Miraç Kandili Miraç Gecesinde Ne Oldu?

  Mirac Gecesi, mübarek üç ayların birincisi olan Recep ayının 27. gecesidir. Kelime anlamıyla "gece yolculuğu" manasına gelen İsra ve "yükselmek, yükseğe çıkmak, yükselmeyi sağlayan vasıta, merdiven" anlamlarına gelen Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir.

  İsra Suresi-1: "Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."

  Miraç, Peygamber efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in en önemli mucizelerindendir. O gece peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Cebrail (a.s) rehberliğinde gece vakti Allah’ın emri ile Cebrail (a.s) rehberliğinde Mekke’de Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ’ya, oradan yedi kat semayı aşıp yüce alemlere ve oradan da Allah'ın huzuruna yükselmesidir. Bu yolcululuğu esnasında mahiyetini bilmediğimiz ve cennetten getirilen Burak ile gerçekleştirmiştir. Kudüste bulunan Mescid-i Aksa'da peygamberlere iki rekat namaz kıldırmış ve onlara hutbe okumuştur. Olayın bu aşamasına kadar ki kısma isra denilir. Bundan sonra da bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi.

  Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) miraç esnasında semanın bütün tabakalarını gezmiştir. Her tabakada bulunan Peygamberlerle de görüşmüştür. Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüşmüş ve o peygamberler efendimizi tebrik etmişlerdir. Bu ziyareti esnasında Cebrail (a.s) kendisine iştirak etmiş ve sidretul münteha denilen kainatın bitiş sınırlarına kadar gelmiştir. Bu aşamadan sonra Cebrail (a.s) buradan sonra ki yolculuğun kendi yeteneklerini aştığını söylemiştir. Bundan sonraki yolculuğunda ise Refref adında bir vasıta ile Cenab-ı Allah'ın huzuruna çıkmış ve cemaliyle müşerref olmuştur.

  Daha sonra Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Cebrail (a.s) rehberliğinde cennet, cehennem ve ahirete ait diğer menzilleri görmüştür. Sonra mekke’ye dönmüştür. Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılınmıştır.

  Mirac gecesinde Peygamberimize verilen hediyeler;

  Miraç günü Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hediye olarak üç şey verilmişti: Bunlar; 5 Vakit Namaz, Bakara Suresinin Son Ayetleri, Ve Şirk Koşmamak şartı ile "LA ILAHE ILLALLAH" diyen her Müslümanın cennete girebileceği müjdesi.
   


Sayfayı Paylaş