Mirac Gecesi orucu ne zaman tutulmalı

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Mirac Kandili gecesi orucu ne zaman tutulmalı?

  Mirac kandili Recep ayının 27. gecesidir. Bir hadis-i şerif meali:

  - Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir. [İ. Gazali, Ebu Musa el Medeni]

  Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en güzelidir. Ancak tek gün oruç tutulacaksa geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.

  Dini açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir. (Kurtubi, el-Cami’ li Ahkami’l-Kur’an, Riyad 2003, XIV, 15)

  Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazanın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır.

  Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

  Miraç kandili cumayı cumartesiye bağlayan geceye denk gelirse, cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.
   


Sayfayı Paylaş