Miraç Gecesi Nedir

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kısaca Miraç Gecesi Nedir?

  Mirac Gecesi, Recep ayının 27. gecesidir. Kelime anlamıyla "gece yolculuğu" manasına gelen İsra ve "yükselmek, yükseğe çıkmak, yükselmeyi sağlayan vasıta, merdiven" anlamlarına gelen Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir.

  İsra Suresi-1: "Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."

  Peygamber efendimiz (a.s.m)'ın en önemli mucizelerindendir. O gece peygamber Efendimiz (a.s.m) Cebrail (a.s) rehberliğinde gece vakti Allah’ın emri ile Cebrail (a.s) rehberliğinde Mekke'de Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya, oradan yedi kat semayı aşıp yüce alemlere ve oradan da Allah’ın huzuruna yükselmesidir. Bu yolcululuğu esnasında mahiyetini bilmediğimiz ve cennetten getirilen Burak ile gerçekleştirmiştir. Kudüste bulunan Mescid-i Aksa'da peygamberlere iki rekat namaz kıldırmış ve onlara hutbe okumuştur. Olayın bu aşamasına kadar ki kısma isra denilirki bu olay İsra Suresinde bildirilmektedir. Bundan sonra da bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şeriflerde ayrıntılı biçimde anlatılır.

  Mirac olayının gerçekleştiği gece müslümanlarca kadir gecesinden sonra en kutsal gece sayılmış ve bu gecenin ibadetle ihyası gelenekleşmiştir. Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmıştır.

  Bu gece, vakti müsait olanların, diğer ibadet ve zikirlerinin yanında, iki rekat nafile namaz kılması; her rekatında Fatihadan sonra onar İhlas-ı Şerif okuması; namaz bittikten sonra dört defa fatiha-i şerife okuyarak, yüz defa "Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim." (Allah’ı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Bütün hamd ve sena, minnet ve şükür Allah’a mahsustur. Allah en büyüktür. Günahlardan kaçınma ve iyiliklere kuvvet verme ancak yüce ve büyük olan Allah’ın yardımıyladır.) okuması; ardından yüz defa istiğfar etmesi, yani gönülden ve gözyaşlarıyla, günahlarının bağışlanması ricasıyla, yüz defa "Estağfirullahe'l-azim" demesi; ardından Peygamber Efendimize (a.s.m)'a yüz defa salavat-ı şerife getirmesi; bundan sonra da elini açıp Cenab-ı Allah'a dua etmesi; bu sırada, başta Cennet olmak üzere isteyeceği her şeyi Cenab-ı Allah'tan istemesi tavsiye edilmiştir.

  Miraç Gecesinde yapacağımız ibadet ve duaların muhakkak kabul olunacağına ve ALLAH Teâlâ'nın biz kullarına olan ikram ve izzetinin bol olacağına inanarak, bu şuur ve idrak içerisinde Miraç Gecesi ve gündüzünü ihya etmeye çalışmalıyız.
   


Sayfayı Paylaş