Mimar Sinan'ın İnsanlığa Yaptığı Hizmetler Katkıları

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 8 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Mimar Sinan veya Koca Mi'mâr Sinân Âğâ (Sinaneddin Yusuf - Abdulmennan oğlu Sinan), (d. 29 Mayıs 1489, Ağırnas - ö. 17 Temmuz 1588, İstanbul) Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Kariyerinde önemli eser verdiği Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, "ustalık eserim" dediği Selimiye Camii'dir.

  Mimar Sinan gerek eserleri ve gerekse sanat tarzıyla bir dönemin inşasına çok faydalar sağlamıştır. Osmanlı sanatının bakış açısının oluşumunda rolü büyüktür. Yapıtları bugün bile pek çok yapıya ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Tarihimizi anlamamızı sağlaması ve onun düzeyini yükseltmesi en ehemmiyetli hizmetleridir. Mimar Sinan tam anlamı ile bir sanat dahisidir.

  Yaptığı iş sanat ve yapıtlar bakımından önemli katkılarda bulunmuştur. Yapıları bugünümüze kadar ulaşıp bir çok mimari yapıya ilham kaynağı oldu. Tarihimizi en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmıştır. Yaptığı iş bir sanat eseri olduğu için önemin en büyük sanat mimarinde ilke imza atmıştır. Sanat alanında çalışmalar her zaman gündeme gelip önemli yer edinmiştir.

  [​IMG]

  - İstanbul Süleymaniye Camii
  - Haseki Camii
  - İstanbul Şehzadebaşı Camii
  - Edirne Selimiye Camii
  - Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii
  - Sokullu Mehmed Paşa Camii
  - Rüstem Paşa Camii
   


Sayfayı Paylaş