Mimar Sinan Anıları

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Mimar Sinan ve Anıları
  Mimar Sinan Anısı, Mimar Sinan Anıları, Mimar Sinan'ın Anıları

  Mimar Sinan Eğri Minare Anısı
  Süleymaniye Camii'nin inşası tamamlanmış,ibadete açılacağı gün ilan edilmişti. O gün gelince İstanbul’un her yanından insanlar bu eşsiz eserin açılışında bulunmak için şehrin bu noktasına akın etmişti. Herkes hayranlıkla bu Türk mucizesini seyrediyordu. Fakat bunlar arasında bulunan bir küçük çocuk, “Aaa şu minareye bakın nasıl eğri!” diye bağırıyordu. Herkes de bakıyordu ama bir kusur bir eğrilik göremiyordu kimseler. Çocuğun bu eğri lafı Mimar Sinan’a kadar ulaşmıştı.Koca mimar hemen çocuğu bulup, ona “Yavrucum, hangi minare eğri göster bana” dedi. Çocuk da ” İşte şu diye minarelerden birini gösterdi. Mimar Sinan hemen adamlarını topladı. Uzun uzun halatları minareye bağlattı.”Çekin yukarıya doğru!” diye çektirmeye başladı.
  Çocuğa da, “Oğlum, bak bu minareyi doğrultuyorum, sen dikkat et, dosdoğru olunca haber ver” dedi.

  Adamlar gerçekten düzeltiyormuş gibi çekiyorlardı.Çocuk bir süre sonra “Tamam minare doğru” diye bağırdı. İşçiler halatları çözüp işi bıraktılar. Başından beri olaya tanık olan ustalardan biri kafa kurcalayan soruyu Sinan’a iletti;
  -Ulu mimarbaşımız, sen herkesten iyi biliyorsun ki, minarede eğrilik falan yok. O halde ne diye düzeltmeye kalkıştın?

  Mimar Sinanın cevabı inceliğin, anlayışın, hoşgörünün simgesiydi.
  -Ben bilmez miyim minarede eğrilik olmadığını… Ama çocuğun kafasındaki “eğri minare” intibaını da öylece bırakamazdım.
  Bu yönteme başvurdum ki çocuğun kafasındaki “eğri” kanaati silinsin. Yoksa her yerde çocuk aklıyla minarenin eğri olduğunu söyler, sona gerçekten eğri olduğu şeklinde inanç yayılırdı.
   


Sayfayı Paylaş