Milliyetçilik Akımı Atatürkü Nasıl Etkilemiştir

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Milliyetçilik Akımı Atatürkü Nasıl Etkilemiştir
  Atatürk'ün düşünce sisteminin oluşmasında Fransız İhtilali etkili olmuştur. Fransız İhtilali özgürlük, adalet, eşitlik, milliyetçilik, insan hakları ve demokrasi yönetimi gibi düşünce ve ilkelerin ortaya çıkmasına ve tüm dünyada yayılmasına ortam hazırlamıştır. Mustafa Kemal, insana ve insanlığa değer veren bu akımlardan etkilenmiştir.

  Milliyetçilik Akımları
  Osmanlı Devleti çok uluslu ir devlet olduğundan, milliyetçilik akımından fazlaca etkilenmiştir. 19. yüzyılda Rusya ve Avrupa devletlerinin kışkırttığı Balkanlı uluslarla Doğu Anadolu'da yaşayan Ermeniler sık sık isyanlar çıkartmışlardır. Bu isyanlar, Türk halkının büyük acılar yaşamasına yol açmasının yanında Osmanlı Devleti'nin dağılmasının da en önemli nedeni olmuştur.

  Balkanlarda, Selanik'te doğup büyüyen Mustafa Kemal bu olayları yakından görmüş ve etkilenmiştir. Tükiye Cumhuriyeti'ni kurarken millilik temeline dayandırmak istemesinde milliyetçilik akımının etkisi olmuştur.

  Osmanlı Devleti'nin İçinde Bulunduğu Siyasi Durum
  Osmanlı Devleti 19. yüzyılda bir taraftan milliyetçilik akımının etkisi ile parçalanırken, bir taraftan da topraklarının bir kısmı Rusya ve diğer Avrupa devletleri tarafından işgal edilmiştir. 1912'de yaşanan Balkan Savaşları ise Türk halkına büyük acılar yaşatmıştı.

  Bu olaylar Mustafa Kemal'i derinden etkilemiştir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken, milli birlik ve beraberliğin güçlü olmasına, ulusal devlet anlayışının yerleşmesine ve güçlü bir ordunun kurulmasına öncelik vermiştir.
   


Sayfayı Paylaş