Mikroplar Nasıl Ölür

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Çocuklara Hijyen ve Temizlik Eğitimi
  Mikroplar Nasıl Bulaşır ve Nasıl Yok Olur

  Çocuklarla mikropların elimize ve vücudumuza nasıl bulaştığı, elimize bulaşan mikropları görüp göremediğimize dair sorular sorulur.

  Mikropların gözlerimizle göremeyeceğimiz kadar küçük oldukları ve en çok ellerimizi kullandığımız için ellerimize bulaştıkları anlatılır.

  Çocukların mikropların ellerine bulaştıktan sonra nasıl çıkarıldığını deneyerek öğrenmeleri için her birinin ellerine krem sürmeleri istenir.

  Çocukların ellerindeki krem kurumadan ellerine bir miktar sim sürülür. Ellerini ovuşturarak simin ellerinin her yerine bulaşması sağlanır.

  Çocuklara ellerindeki simleri mikrop olarak düşünmeleri söylenir. Bu mikropları ellerinden nasıl çıkarabilecekleri sorulur. Çocukların ellerini önce kağıt havluyla silmeleri istenir. Bunun ellerdeki tüm simi çıkarmadığına dikkatleri çekilir. Ardından ıslak mendille silmeleri istenir. Bu yöntemle de istenilen sonuç elde edilemez ve ellerini sadece su ile yıkamaları istenir bununda mikropları çıkarmakta ve elleri temizlemede yetersiz olduğu çocuklara gösterilir.

  Son olarak çocukların ellerini sabun ve su ile yıkamaları istenir. Böylece ellerine bulaşmış mikropların ne kadar kolay çıktığına çocukların dikkat etmeleri sağlanır. Sabun ve su ile vücudumuzu temizlemenin mikropların çoğunu temizlediğini bu nedenle her yemek öncesi ve sonrası, tuvalete gittikten sonra ellerimizi bol sabun ve su ile yıkmanın mikropların bulaşmasını önlemekte ne kadar etkili çocuklara anlatılır.
   


Sayfayı Paylaş