Mikro SUV, Nissan Qazana

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 9 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Nissan SUV'u küçük otomobil formatına indirgedi.
  Qazana konseptini inceleme fırsatı bulduk. Temiz çizgilerde herhangi bir gürsel rahatsız edicilik yok. Sert köşeler ve keskin kenarlara yer verilmemiş. İkinci yuvarlak far çifti ise tampona entegre edilmiş. Tamponun hemen altında, delikli tasarımıyla bir şarap şişesi rafını hatırlatan yüksek bir koruyucu plakaya yer verilmiş. Aslına bakılırsa buradaki delikler hava girişi olarak görev yapıyor. Yandan bakıldığında Qazana, bir SUV-spor otomobil.

  [​IMG]

  Sadece 35 yaşında ve tam bir teknoloji tutkunu. Futbol ve snowboard seviyor, "easy rider" felsefesinin sadık bir takipçisi. Sözünü ettiğimiz kişi, bizlere Qazana konseptini yaratan mühendis. Kendine güvenen ve vasatlıktan nefret eden bekarları hedefleyen bu aracın neler yapabileceğini görmek için burada, arazi aracı uzmanı Nissan'ın İngiltere'nin kuzeyindeki tesisindeyiz.

  Geniş omuzları, sağlam yapısı ve çamurluklar hizasındaki çekik gözleri andıran farlarıyla bu gümüşi renkli arazi aracı karşımızda duruyor. Eğer yumuşak formları olması görünümü için, biraz tehditkar olduğu bile söylenebilir. Akıcı ve melezini hatırlatıyor: Heybetli çıkıntılar yapan çamurluklar güçlü ve kendine güvenen bir etki yaratıyor. Alçak ve yayvan tavan ise üst kısımda dinamizm rüzgarları estiriyor. Araçta Quasqai ve 307Z'nin DNA miraslarını fark etmemek imkansız.

  Proje sorumlusu Matt Weaever Qazana için "harika ve büyük bir küçük otomobil" tanımlamasını yapıyor. Weaver, aracın hem dış tasarımını hem de ana konseptinin yaratıcısı. Ancak burada, Çazana'nın sadece küçültülmüş bir Qashqai olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. 2010 yılının sonbahar aylarında yollara çıkacak olan Qazana, 20 bin Euro'nun altında bir fiyatla satılacak. Tamam, Qashqai'den 26 cm daha kısa ama 3 cm daha alçak ve ağabeyinden çok daha oyuncaklı bir araç. Kendileri için asıl önemli konunun sürüş keyfi olması nedeniyle Weaver, kum bugyyleri ve motosikletlerden de esinlendiklerini söylüyor.

  Elektrikli konsept Nissan Mixim'de de olduğu gibi ön ve yan camlar, bir motosiklet kastorun vizörünü hatırlatıyor. Kalın egzoz ise kesinlikle erkeksi bir tasarım olmuş. Mühendisler, türbinleri hatırlatan aerodinamik yan ayna tasarımıyla da gurur duyuyor. Klasik buggy ruhu ise otomobilin geniş omuzları ve belirginleştirilmiş çamurluklarında yaşatılıyor.

  İlk bakışta Qazana'yi, iki kapılı bir coupe olarak algılamak da mümkün. Ancak elinizi ön kapılardaki titanyum beyazı şeritlere sürdüğünüzde, öndekilerle ters yönde açılan iki adet arka kapı mekanik olarak açılıyor. Ne yazık ki ne bu kapılar, ne 20 inçlik jantlar ne de kokpitteki Star Trek'i hatırlatan unsurlar seri üretime geçemeyecek. Görünümü bir motosikletin selesi ve yakıt tankını andıran orta konsolun yanıp sönen kırmızı renkli ışıkları kalp atışlarını hatırlatıyor: "Selam Easy Rider”

  Kaptan Kirk ve arkadaşları Oazana kullanırdı


  Kırmızı-beyaz renklerin hakimiyetindeki kokpit ise, Kaptan Kirk'ün kumanda masasını hatırlatan tam bil' ileri teknoloji şovu. İki gösterge arasında yer alan köprü formlu bir şerit, sürücüyü, tüketim, saat ve benzeri bilgilerle bilgilendiriyor. Hemen yanında ise Navigasyonun 3 boyutlu ve dokunmatik büyük ekranı yer alıyor. Bunun tasarımı ise astronot kıyafetlerinin kasklarını andırıyor. Aracın diğer kısmında da dünya dışı özelliklere rastlamak mümkün: Tek parçadan dökülmüş kırmızı lastik zemin Mars'ın yüzeyini, karbon liflerinden üretilmiş koltukların döşeme kumaşları yeni nesil zırhlan, havada asılıymış gibi duran kapı kolçakları ise küçük roketleri hatırlatıyor. Nissan'ın yeni dünyasında uzaydan çok esinti göreceğiz. Bu SUV türeviyle Japon marka, zamanın ruhunu kesinlikle yakalamış. Çünkü arazi araçlarını andıran tasarımlar şu sıralar kesinlikle çok gözde. Tek fark, artık eskisi kadar büyük ve çok tüketen araçların talep edilmiyor olması.

  Sonuç:
  Kesinlikle çok dikkat çekici bir araç. Geniş ve yüksek ama teknolojik oyuncaklar da eklenmiş. Kompakt ve sağlam ama aynı zamanda sportif de. Umarız bu şekliyle seri üretime geçer.
  09.06.2009, Salı
   


 2. OrKuN Well-Known Member

 3. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş