Mikro PLC Sistem Dizaynı için Yönergeler

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Bir mikro PLC sistem dizaynı için değişik yöntemler bulunmaktadır. Aşağıdaki genel yönerge pek çok projede uygulanabilir. Elbette, firmanızın prosedürlerini ve eğitiminiz ile yerel uygulamaların getirdiği yöntemleri de dikkate alacaksınız.


  Proses veya Makinanızı Bölümlere Ayırın

  Prosesinizi veya makinanızı, mantıksal olarak bağımsız bölümlere ayırın. Bu bölümler kendi içinde bir bütünlük taşısın ve diğer bölümlerle ilişkileri basit şekilde tanımlanabilir olsun. Örneğin bir makinada hareketlerin akışını, sıcaklık kontrolunu, alarmları ayrı ayrı bölümler olarak düşünebilirsiniz.


  İşlevsel Kurallar Listesi Hazırlayın

  Prosesin veya makinanın her bölümü için işlemlerin tanımını yapın. Şunları ele alın: Giriş/çıkışlar, işlemin tanımı, her aktüatörün (yani motor, valf, sürücü, vs) çalışması için gereken koşullar, operatör arayüzeyi (lambalar, operatör panelleri, vs) ve makina veya prosesin diğer bölümlerle olan her türlü bağlantı noktaları.


  Emniyet Devrelerini Dizayn Edin

  Emniyet için gereken sabit kablolu ekipmanı saptayın. Kontrol cihazları güvenli olmayan bir durum yaratacak şekilde arızalanabilir. Bu durumlarda makinanın beklenmedik haraketleri veya kendi kendine çalışmaya başlaması sözkonusu olabilir. Bu tarz beklenmedik makina hareketlerinin insan hayatını veya maddi değerleri tehlikeye atmasına olanak veren yerlerde, S7-200den bağımsız olarak çalışacak elektromekanik kilitlemelerin, hatta emniyet rölelerinin kullanımı düşünülmelidir.

  Emniyet devrelerinde aşağıdaki durumları gözönüne alın:
  • Tehlikeli sonuçlara yol açabilecek aktüatörleri saptayın.
  • Sonucun zarara yol açmamasının ne şekilde sağlanabileceğini belirleyin ve bu durumu saptamak için S7-200den bağımsız olarak ne yapılabileceğini ortaya koyun.
  • S7-200 CPU ve girişçıkışlarına enerji verildiğinde veya kesildiğinde prosesin nasıl etkileneceğini, arızalar gözlendiğinde ne yapılması gerektiğini belirleyin. Bu bilgi sadece normal ve beklenen anormal durumların dizaynında kullanılmalıdır. Emniyet amaçlı olarak düşünülmemelidir.
  • S7-200den bağımsız çalışan manuel veya elektromekanik ekipmanla tehlikeli durumu bloke eden çözümleri dizayn edin.
  • Bu bağımsız devre ve ekipmanın S7-200e geri besleme sağlamasını, böylece programın ve operatörün gerekli bilgiyi almasını sağlayın.
  • Prosesin emniyetli çalışması için gereken diğer tüm emniyet önIemlerini saptayın.
  Operatör İstasyonlarını Belirleyin

  İşlevsel kurallar listesine bağlı olarak operatör istasyonlarının şekillerini hazırlayın. Aşağıdaki maddeleri dahil edin:
  • Proses veya makinaya göre operatör istasyonunun pozisyonunu gösteren şema
  • Operatör istasyonunda bulunacak ekran, sviç, buton, lamba gibi cihazların mekanik yerleşimi
  • S7-200 CPU ve genişleme modüllerinin elektrik bağlantışeması
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  İşlevsel kurallar listesine göre kumanda ekipmanının konfigürasyon çizimlerini hazırlayın. Aşağıdaki maddeleri dahil edin:
  • Proses veya makinaya göre S7-200’ün yerleşimini gösterir şema
  • S7-200 ve genişleme modüllerinin mekanik yerleşimi (pano ve diğer ekipman dahil)
  • Her S7-200 CPU ve genişleme modülünün elektrik bağlantı resimleri (cihaz sipariş numarası, giriş çıkış adresleri, iletişim adresleri dahil)
  Sembolik İsimler Listesi Oluşturun (opsiyonel)
  Adresleme için sembolik isimler kullanacaksanız, mutlak adreslere karşılık gelen sembol isimleri için bir liste oluşturun. Sadece fiziksel girişleri değil, programınızda yer alan diğer elemanlar (zaman rölesi, M hafıza, vs) için de sembolik isimleri ekleyin.
   

Sayfayı Paylaş