Mide Kelepçesi Ameliyatı Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Kelepçesi Ameliyatı Sonrası
  Ayarlanabilir Silikon Mide Bandı ameliyatı, hastanın yaşam şeklinde gerçekleştirilen önemli değişikliğin ilk basamağını oluşturur. Yaşamınızı daha konforlu olarak sürdürmek için geçirdiğiniz ameliyatla ilgili iyileşmenin tamamlanması ve yaşamınızdaki yeni evreye uyum için nekahat dönemi size tavsiye edilecektir.

  Hastalar aldıkları besinlerde çiğnemenin önemini öğ­renmek durumundadırlar. Aynı zamanda fizik egzersizin önemini anlamak ve bunu yaşamlarının bir parçası haline getirmek zorunda olduklarını anlamalıdırlar. Mide bandına yeni olduğunuz için başlangıçta bebek kaşığıyla yemek yemek ve çok küçük parçalar halinde yutmak önemlidir. Büyük parçalı yemek alımı bandın bulunduğu bölgeden geçişte tıkama yaparak, ağrı ve kusmalara neden olabilir. Yemek yemek için kendinize uzun bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Bu süre 45 – 60 dk lık bir zaman dilimini içermelidir. Eğer hızlı ve çok yerseniz bu problemlere yol açar. Bandın üzerindeki poş çok küçüktür, eğer çok yerseniz yemekler hemen geri gelirler. Zaman içerisinde yavaş yemek yemeği öğrendikçe bandı daha iyi hissedip ne zaman yeterli yediğinizi anlayacaksınız ve kusmadan yemeği nerede sonlandıracağınızı öğreneceksiniz.

  Ameliyat sonrasında ilk ayda, hastanın diyeti yalnızca sıvı gıdalar içermelidir. Bunun nedeni, vücudun iyileşmek ve band bölgesinde doğru pozisyonu sağ­layacak yapışıklıkları sağlamak için zamana ihtiyaç duymasıdır. Katı gıdaları almakta acele eden hastalarda bandın yerinden oynaması ve bu şekilde midenin üst poşunun genişlemesi kaçınılmazdır.
  Sıvı alımı ameliyattan sonraki ilk gece başlar. Bir kaşık dolusu su her 5-10 dakikada bir 250 mI (bir bardak) suya tamamlanana kadar verilir. Sıvı ihtiyacının kalanı serumla verilecektir. Sıvının ağızdan alımı izleyen günlerde hızla arttırılır. Diyetteki tüm sıvı ihtiyacı, seruma gerek kalmaksızın 3. günde karşılanmaya başlanır. Hasta taburcu olduktan sonra sıvı ve katı gıda ihtiyacı aşağıdaki gibi karşılanmalıdır.

  İlk 4 Hafta
  İlk 4 hafta boyunca sıvı diyet. Bir yemek kaşığı ile her saat ortalama 100 ml sıvı azar azar alınır. Sıvının cinsi farklı olmalıdır ve az yağ içeren süt, yoğurt veya sulu yulaf, çay, meyve suyu veya sebze suyu, ılık çorba veya et suyu tercih edilmelidir. Diyeti destekleyici içecekler de dengeli beslenmeyi sağlamak için eklenmelidir. Sıvı alımını küçük miktarlarda ama tüm güne yayarak almak oldukça önemlidir. Bu zaman dilimi midenizin iyileşmesi için çok önemlidir. Katılara çabuk başlamak midenize ve banda zarar verebilir.

  4 – 6 Hafta
  4-8 hafta boyunca püreli diyet. Püre küçük miktarlarda alınmalıdır. Çorba ve besinsel destekler hala günlük diyete eklenirler. Birçok market 5-6 ay­lık bebeklere uygun bebek maması satar. Bu mamalar doğru besin içeriği taşıdıkları için bu dönemde oldukça yararlıdırlar.

  Hastalar, suyu yemekle beraber değil, yemek aralarında içmelidir. Yemek saatleri hastanın durumuna göre ayarlanabilir, fakat önerilen miktarlar mümkün olduğunca kontrol edilmelidir.

  Günlük toplam sıvı alımı en az 1500 mI olmalıdır. Sıvı düzenli aralıklarla ve her defasında 100-200 mI şeklinde alınmalıdır. Sıvının türü değiştirilmeli çay, süt veya yoğurt, meyve-sebze suyu denen­melidir. Günlük püreli besin alımı 500 gramda tutul­malıdır. Püreler et veya balık eti içermeli ve bir defa­da 100-150 gr ı aşmamalıdır. Yemek her zaman azar azar ve yavaşça yenmelidir.

  6 – 8 Hafta
  6 – 8 hafta boyunca az miktarlarda normal be­sinler. Normal içerikli besinler diyete sokulabilir. Fakat minik miktarlarda olmasına ve sıvıların öğünler arasında alınmasına dikkat edilmelidir. Yavaş yavaş yemek ve tamamen çiğnemek çok önemlidir. Hasta az miktarda yağ içeren süt veya yoğurt alabilir. Günlük toplam sıvı alımı en az 1500 mI olmalı ve katı gıda alımı da 500 gr. civarında tutulmalıdır. Katı gıda artık normal yemek zamanlarında alınabilir. Bununla birlikte yavaş yavaş yemek çok önemlidir.

  8. Hafta ve Sonrası
  Hastalar artık kendi yemek menülerini kendileri belirler. Sık fakat azar azar yemek ve iyice çiğne­mek hala çok önemlidir. Sıvı yalnızca öğün araların­da ve şeker içermemek koşuluyla içilebilir. Diyet haşlanmış veya ezilmiş sebze ağırlıklı olmalıdır. Balık veya az yağlı et kızartmadan çok haşlanarak alınmalıdır. Diğer besinler de az yağlı (süt, maksimum %17 yağ içeren hafif peynir) olmalıdır.

  BESİN KISITLAMALARI
  Bazı besinler kolayca tolere edilemez ve daha iyi sindirilen alternatif ürünlere dönüştürülemedikçe diyetten çıkarılmalıdır. Bunlar genellikle mide ağzında yapışıp kalan ve tıkanıklık sonucu kusma ve sıvı yoksunluğuna yol açan besinlerdir.

  Hastaların çoğu, her ne kadar biftek türü etleri iyi çiğnediğinde tolere edilebilse de, kalın parçalı eti sindir­mekte zorlanırlar. Bu yüzden, et yemekten kaçınılması ve bu tür diyete yavaş yavaş sokulması önerilir. Her hastanın kendine göre bir yemek yeme kapasitesi vardır.turkeyarena.net Kendinizi diğer hastaların yedikleriyle karşılaştırmayın.

  Kısıtlanan Besinler
  Katı Besinler
  Beyaz, kabuklu kalın ekmek
  Kuru et, biftek (bunun yerine haşlanmış et tercih edilmeli ancak çok iyi çiğnenmeli ve küçük parçalar halinde yutulmalı – 8 hafta sonra)
  Patates kızartması
  Salatalık, mısır
  Portakal (meyvanın lifleri yutarken problem yaratabilir – DİKKAT)

  Lifli Besinler
  Kuşkonmaz, çorbaya karıştırılabilir
  Ananas; suyu için ezilebilir
  Brokoli; sadece dalı kullanılabilir
  Turunçgiller ve kurutulmuş meyveler; şişerek midenin ağzını tıkadıkları için kesinlikle uzak durulmalıdır.

  Yağlı Besinler
  Hindistan cevizi
  Patates cipsi
  Patlamış mısır
  Yumuşak beyaz ekmek.

  Sindirimi Zor Besinler
  Fındık
  Badem
  Fıstık
  Soda (karbonatlı içecekler rahatsızlık hissi verebilir)

  Bu liste hastaların problem çektiği gıdaları içermektedir. Problem demek yemesi imkansız demek değildir. Sadece gerçekten çok iyi çiğneme ve yavaş yavaş yemenizi gerektirmektedir. Ama genede tercihinizi diğer gıdalardan yana kullanmanız uygun olacaktır.

  Kilo kaybınızı yüksek kalorili gıdalar (çikolata, tatlı, dondurma, alkol gibi) alarak zarar verebilirisiniz. Her şeyi bandın yapmasını beklemeyin. Gıdaların sizi kontrol etmesine izin vermeyin, gücün sizde olduğunu bilin.
  Ameliyat sonrası dönemde bir problem yaşadığınızda doktorunuzu aramaktan çekinmeyin ve kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.

  ALTIN KURALLAR
  1- Kesinlikle çok çok yavaş yemelisiniz. Bu kurala, ufak bir porsiyonu yemeniz 45 dakikanızı alsa da uyunuz.

  2- Çok iyi çiğnemelisiniz.

  3- Karbonatlı içecekler (soda, gazoz, cola) ve effervesan ilaçlar (Tylol hot, Calcium Sandoz vs..) kesinlikle yasaktır. Sıvıların içindeki gaz kabarcıkları midenizin küçük poşunu genişletebilir.

  4- Su içmeyi öğün aralarında yapmalısınız. Aksi halde öğünlerde içeceğiniz su miktarı gıdanın hacmine eklenir ve küçük poşunuz için fazla gelebilir.

  5- Gıdaları ağzınıza almadan önce küçük parçalara bölmelisiniz.

  6- Lokmayı ağzınıza aldıktan sonra çok iyi çiğnemeli ve yavaş yutmalısınız. Çiğnemenizin yeterli olup olmadığını saptamak için dişlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayınız.

  7- Doygunluğun ilk sinyallerini aldığınızda yemeyi bırakmalısınız. Sadece bir kaşık bile fazla gelebilir ve kusabilirsiniz (veya bandın bulunduğu alanda ağrı hissedebilirsiniz, mide poşunuz genişleyebilir, bu durum genişlemiş ikincil bir mide poşunuz olmasını ve bandınızın işe yaramaz hale gelmesini doğurur).

  8- Yetenek ve tercihlerinize uygun olarak haftada iki kez çeşitli egzersizlere (yüzme, jimnastik, yürüme, dans gibi..) katılınız.

  Dr. Halil COŞKUN
   


Sayfayı Paylaş