Mide Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Mide kanserinin tedavisinde en önemli silah cerrahi tedavidir. Bunun yanında cerrahi tedavi mide kanserinin diğer uzak organlara yayıldığı ileri evre vakalarda bulantı, kusmaların önlenmesi ve hastanın beslenmesinin sağlanması (Palyasyon) amacı ile de yapılabilir.

  Mide kanserinin cerrahi tedavisinde iki önemli nokta dikkate alınmalıdır.

  1. Mide rezeksiyonunun sınırı,
  2. Midenin lenf bezlerinin tamamının cerrahi olarak çıkarılması,

  Cerrahi tedavinin ana amacı kanserli alanın tamamını geride hiçbir şekilde tümör bırakmayacak şekilde temizlemektir (R0 rezeksiyon). Mide kanserinde kanserin midede ki yerine göre midenin tamamı çıkarılabilir (Total gastrektomi) veya distal mide kanserlerinde yalnızca yemek borusuna yakın midenin çok küçük bir bölümü bırakılarak midenin büyük bir bölümü çıkarılarak (Subtotal gastrektomi) ameliyat yapılabilir.

  ikinci önemli nokta ise tümörlü bölgeden lenf düğümlerine yayılma olabileceği düşünülerek midenin lenfatik drenajının olduğu tüm lenf düğümlerinin çıkarılmasıdır. Mide kanseri cerrahisinde ne kadar lenf düğümünün çıkarılması gerektiği cerrahlar tarafından halen tartışılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yaygın olan yaklaşım mideye yakın (perigastrik) lenf istasyonlarının (1-6) çıkarılarak yapıldığı ameliyattır (D1 disseksiyon). Özellikle Japon cerrahlarının önerdiği ameliyat türünde ise mideye uzak olan lenf istasyonları (1-12) ve transvers kolon mezosunun ön kısmıyla beraber pankreası örten periton tabakasının çıkarılarak yapılan ameliyat ise D2 disseksiyon adını alır. D2 dissesiyon yapılan mide kanserli hastalarda daha iyi sonuçlar alındığı, mide kanserinin çok sık görüldüğü Japonya da cerrahlar tarafından bir çok kez gösterilmiştir. D2 disseksiyon konvansiyonel olarak yapılan D1 disseksiyondan çok daha teknik bir işlemdir, karaciğere, dalağa giden damarların etrafındaki lenf dokusu çıkarıldığı için daha fazla ameliyat becerisi ister ve ameliyat süresi daha uzundur. D2 disseksiyon sırasında D1 disseksiyonda çıkarılamayan bir çok lenf düğümü çıkarılır. Fazladan çıkarılan bu lenf düğümlerinden herhangi birinde kanserli hücre kalması durumunda hastalığın nüks etmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenli mide kanserinin çağdaş cerrahi tedavisinde D2 disseksiyon önerilir.

  Kemoterapi ve Radyoterapi
  Kemoterapi ve radyoterapi mide kanserinin tedavisinde çok etkili değildir. İleri evre mide tümörü olan hastalarda ameliyat öncesi tümörü küçülterek cerrahi tedaviye elverişli hale getirilmesi olasılığı üzerinde bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş