Mide Fıtığı Nedir, Mide Fıtığı Neden Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Fıtığı Nedir, Mide Fıtığı Neden Olur
  Mide fıtığı, göğüs ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasında mevcut olan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkmasına denir.

  Nedenleri
  Karın içi basınçta meydana gelen artış mide fıtığının en yaygın sebepleri arasında gösterilmektedir. Bu basınç ağır kaldırma, kusma, öksürme, tıksırma, aşırı bağırsak hareketleri esnasındaki gerginlik vb. sebeplerle artış gösterebilir. Hamile ve obez kişilerde bu basıncın daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle obez veya aşırı kilolu insanlardaki sıkışma mide fıtığı ataklarını kolaylaştırmaktadır. Bu kişilerde karın bölgesinde normalden fazla biriken yağlar mideyi iterek fıtığa neden olabilmektedirler.

  Belirtileri
  Mideden yukarı, göğüste yayılan yanma ve ekşimeboğazda gıcık oluşması, ağza birdenbire berrak bir su veya gıda artıklarının gelmesi, boğulma hissi, boğaza doğru yayılan ağrı, geceleri uykudan uyandıran öksürük, göğüs kemiğinin altında yanma hissi, ses kısıklığı, tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları, dişlerde erozyon, boğazda dolgunluk hissi, ses tellerinde polip veya nodül, tedaviye yanıt vermeyen astım, tekrarlayan zatürre görülebilmektedir.

  Tanı

  Genelde tanı tesadüfen, başka bir nedenle tetkik yapılırken konuyor. Aslında fıtıkta şikâyete yol açan neden daha çok reflüdür. Hastada reflü belirtileri görülür.

  Tedavi
  Mide fıtığını tamamen geri çeviren bir ilaç yok. Orta yaşın üzerinde hiçbir belirti vermeyen tesadüfî bir fıtık bulunduğunda hastaya sadece basit tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunlar reflüde söylediğimiz tavsiyeler. Bazı gıdalardan uzak kalmaları gerekiyor. Çikolata, tereyağı, kahve ve çok asitli yiyecekleri yasaklıyoruz. Sigara kesinlikle içmemeleri gerekiyor. Çünkü sigaranın mide boşalmasına ve asit salgısına doğrudan etkisi var. Hastalara bir başka önerimiz gece yatarken gövdelerinin üst kısmını yüksekte tutmaları. Bunu yapmak içinde ya yatağın şiltesinin ya da yatağın üst kısmının altına bir yükseltici koymaları gerekiyor. 45 derece eğimle sırtı dik tutarak yatmak tavsiye ediliyor. Gerekirse ileri tetkiklerden sonra operasyon önerilmektedir.

  Öneriler
  Yaşam tarzında yapılacak bir takım değişikliklerle reflü şikâyetlerini azaltmak mümkün. İşte reflüye karşı yapabilecekleriniz: Fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulun. Yemeklerinizi küçük ve sık öğünler halinde yemeye dikkat edin. Yiyecek ve içecekleri çok sıcak tüketmeyin. Yüksek ısı yemek borusunda hasar oluşturabilir. Yemekten sonra 2-3 saat süreyle yatmayın veya egzersiz yapmayın. Belinizi sıkacak korse ve kemerleri kullanmayın. - Dar, rahatsız kıyafetler giymeyin. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa bırakın.
   


Sayfayı Paylaş