Mide Fıtığı Belirtileri, Mide Fıtığı Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Fıtığı Belirtileri, Mide Fıtığı Nedenleri, Neden Olur
  Mide fıtığı, göğüs ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasında mevcut olan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkmasına denir.

  Nedenleri
  Karın içi basınçta meydana gelen artış mide fıtığının en yaygın sebepleri arasında gösterilmektedir. Bu basınç ağır kaldırma, kusma, öksürme, tıksırma, aşırı bağırsak hareketleri esnasındaki gerginlik vb. sebeplerle artış gösterebilir. Hamile ve obez kişilerde bu basıncın daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle obez veya aşırı kilolu insanlardaki sıkışma mide fıtığı ataklarını kolaylaştırmaktadır. Bu kişilerde karın bölgesinde normalden fazla biriken yağlar mideyi iterek fıtığa neden olabilmektedirler.

  Belirtileri
  Mideden yukarı, göğüste yayılan yanma ve ekşimeboğazda gıcık oluşması, ağza birdenbire berrak bir su veya gıda artıklarının gelmesi, boğulma hissi, boğaza doğru yayılan ağrı, geceleri uykudan uyandıran öksürük, göğüs kemiğinin altında yanma hissi, ses kısıklığı, tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları, dişlerde erozyon, boğazda dolgunluk hissi, ses tellerinde polip veya nodül, tedaviye yanıt vermeyen astım, tekrarlayan zatürre görülebilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş