Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası İshal, Gaz, Beslenme, Şikayetler

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası İshal, Gaz, Beslenme, Şikayetler
  Hastanın evde hafif günlük aktivitesine izin verilir.

  Reflü ilaçlarına genellikle gerek kalmaz, ancak gaz giderici ilaçlar verilebilir.

  Sıklıkla ameliyattan sonra sıvı diyet ile beslenme önerilir ve kademeli olarak katı gıdalara geçiş önerilir.

  Ortalama olarak 4-7 gün içinde normal aktivitelere dönmek mümkün olur.

  Yük kaldırma, cinsel aktivite, araç kullanma konularında cerrahınıza danışmanız gerekir.

  Ameliyat sonrası sıklıkla 2 hafta içinde kontrol muayenesine gitmek gerekir.

  Mide fıtığı veya reflü ameliyatının olası yan etkileri nelerdir?
  Geniş serilerde, laparoskopik mide fıtığı veya reflü ameliyatı sonrasında, hastaların büyük bölümünün yakınmalarının kaybolduğu görülmektedir.
  Bazı hastalarda geçici olarak yutma güçlüğü sorunu olabilir, bu durum sıklıkla bir ile üç ay arasında kaybolur. Bu hastaların bazılarında endoskop yardımı ile yemek borusunu genişletmek (özofagus dilatasyonu) ve çok ender olarakta tekrar ameliyat gerekebilir. Bazı hastalarda laparoskopik mide fıtığı veya reflü ameliyatı sonrasında geğirme ve kusma yeteneği kısıtlanabilir (gas bloat syndrome), bu durum zamanla düzelir. Bu durum % 2-5 oranında görülür ve sıklıkla 2-4 hafta içinde düzelir. Midenin yemek borusu etrafına çok sıkı bir şekilde sarılması durumunda olabilir.
  Bazı hastalarda katı gıda alımı sonrasında kramp tarzında ağrılar oluşabilir, bu nedenle ameliyat sonrasında sıklıkla birkaç hafta için sıvı diyet tercih edilir.

  Ameliyat sonrasında bağırsak hareketlerinde yavaşlama olabilir ve bu da aşırı gaz birikmesi, geğirme ve şişkinlik hissi oluşturur ve genellikle birkaç hafta içinde düzelir. Bu tür durumlarda, mide boşalmasını hızlandıran (prokinetik) ilaçlar kullanılır. Aylar içinde bu belirtilerin devam etmesi ve özellikle kusma komplikasyonun sebat etmesi ameliyat ile düzeltme gerektirebilir.
   


Sayfayı Paylaş