Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır
  mide fıtığı ameliyatı kaç saat sürer, mide fıtığı ameliyatı ne kadar sürer, mide fıtığı ameliyatı olanlar, mide fıtığı ameliyatı olan varmı,

  Ameliyat mide fıtığında son başvurulan seçenektir ve ileri dereceye ulaşmış ve diyaframdaki yırtığın fazla olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Midenin girişini kontrol eden kasın fonksiyonunu icra edemediği tespit edilirse, uzun süreli asit tahrişinden dolayı yemek borusunda hasar oluşmuşsa veya hastada boğulma tehlikesi oluşturuyorsa ameliyat yapılabilir.

  Ameliyat ile, göğüs boşluğuna taşan midenin eski yerine çekilmesi ve yeniden kaçmayı önleyici bariyerlerin oluşturulması amaçlanır. Laparoskopik ameliyat, hastanın ameliyat yerinde uzun bir kesi yapmadan yalnızca küçük birkaç delik açarak ameliyatı gerçekleştirmeyi sağlayan bir cerrahi uygulamadır.

  Laparoskopik mide fıtığı ameliyatına nasıl hazırlanılır?
  Doktorunuz ameliyat için gerekli olan isteklerini size anlatacaktır.

  Ameliyat için gerekli olan tetkikler yapılacaktır.

  Ameliyattan bir gece önce duş yapmanızda yarar vardır.

  Ameliyat sonrası gece yarısı itibari ile yeme ve içmeyi kesmelisiniz

  Aspirin ve kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve romatizma ilaçları, ameliyattan 5-7 gün önce kanama riski nedeniyle kesilmelidir.

  Diyet ilaçlarının kullanımı durumunda ameliyattan iki hafta öncesinden kesilmelidirler.

  Sigara içenlerin ameliyat öncesinde bırakmaları yarar sağlar.

  Laparoskopik mide fıtığı ameliyatı nasıl seyreder?
  Hastaneye ameliyat olacağınız günün sabahında gidersiniz.

  Hastane yetkilileri tarafından karşılandıktan sonra damarınıza ince bir kateter yerleştirilecektir. Bu kateterden daha sonra ameliyat hazırlığı için sakinleştirici ilaçlar verilecektir.

  Ameliyat sırasında birkaç saat için genel anestezi (narkoz) altında kalacaksınız ve ameliyatı takiben uyanık olarak odanıza alınacaksınız.

  Karın üzerinde birkaç adet ½ cm ile 1 cm arasında delik açılarak port veya trokar adı verilen laparoskopi aletlerinin yerleştirileceği borular yerleştirilir. İçeriye karbondioksit gazı vererek karın boşluğu genişletilir. Daha sonra, ucu bir video-kameraya bağlı olan, laparoskop adı verilen alet yardımı ile karın içinin görüntüsü büyütülmüş olarak televizyon monitörüne aktarılır. Daha sonradan laparoskopi aletleri ile cerrah her iki elini kullanarak asistanların yardımı ile ameliyatı gerçekleştirir.

  Ameliyatı takiben bir gece hastanede kalmanız gerekir, bazen yatış için ek birkaç gün gerekebilir.

  Çok az bir hasta grubunda, daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı olan yapışıklıklar, hastaya ait anatomik güçlükler gibi nedenlerle teknik olarak açık ameliyata dönmek gerekebilir. Bu durumda cerrah tercihini hastasının güvenliğinden yana yapacaktır.
   


Sayfayı Paylaş