Microsoft ve Nokia WP7 Ortaklığı!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Microsoft ve Nokia, mobil işletim sistemi Windows Mobile 7'yi ileriye taşımak için beraber çalışacaklarını açıkladı.

  Microsoft, bu stratejik ortaklığın iki şirketin de 'tamamlayıcı güçlerini' kullanarak yeni bir 'evrensel mobil ekosistemi' oluşturmasını sağlayacağını ve Windows Phone 7 pazar payını yeni bir seviyeye taşıyacağını söylüyor.

  Bu ortaklığın sonucu olarak Nokia, Windows Phone 7'yi telefonlarında ana işletim sistemi olarak kullanmaya başlayacak. Şirket, Microsoft ile hem yazılım hem de donanım özellikleri üzerinde çalışacak.

  Microsoft'un arama motoru Bing ise Nokia cihazlarında varsayılan arama motoru haline gelecek, cihazda reklamcılık için Microsoft adCenter kullanılacak. Buna karşılık olarak Nokia, Microsoft'un Nokia Maps teknolojisini kullanmasına izin verecek. Nokia Maps, Bing ve adCenter'a engtegre edilecek, bu sayede 'eşsiz bir yerel arama ve reklam deneyimi' sağlanacak.

  Nokia uygulama mağazası, WP7 ve MeeGo'nun durumu

  Microsoft CEO'su Steve Ballmer, bugün yaptığı açıklamada Nokia ile yapılan ortaklıktan heyecan duyduğunu söyledi ve "Ekosistemler hız, yenilik ve ölçeklerle beslendiği zaman gelişir" dedi.

  Nokia'nın uygulama mağazası ve içeriğine Windows Phone 7 marketplace'ten erişmek mümkün olacak. Bu ortaklığın daha düşük fiyatlarda çeşitli özelliklere sahip telefonlarla Windows Phone 7'nin pazar payını önemli derecede artırması bekleniyor.

  MeeGo ise yakında açık kaynak kodlu bir hale getirilecek. Ancak Nokia bu haberlere karşın sene içerisinde bir MeeGo cihazı piyasaya süreceğini söylüyor.
   


 2. pult Well-Known Member

  Android ve ios karşısında şansı yok nokianın.
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  iki devin çaresizliği
   

Sayfayı Paylaş