Microgeophagus altispinosa (Bolivian Ram)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Microgeophagus altispinosa (Bolivian Ram) Kelebek çiklit
  Altispinosa yumuşak su koşullarından hoşlanan türler içerisinde en dayanıklılardan biridir. Dünyada Bolivya Ramirezi ismiyle ün yapmıştır. Bu ismi haklı çıkaracak derecede Ramirezi’ye benzer. Gövdesi Ramirezi’ye kıyasla daha geniştir. Gerek su koşullarına adapte olmak gerekse strese dayanabilme açısından benzerinden çok dayanıklı bir türdür.

  Yaşama ortamı: Ortalama 7 yıl yaşarlar. Monogram bir yasam biçimi vardır. Akvaryumun alt ve orta kısımlarında yüzer. Bu balık saklanmayı cok sever, onun icin akvaryumda taştan mağaralar tavsiye edilir. Ve iyi yüzmesi için serbest yerlere ihtiyacı vardır.
  [​IMG]

  Cinsiyet ayrımı yapmak için geçerli yol üreme tüplerine bakmaktır. Gövde desenleri veya vücut yapıları garantili ayrım yapmaya elverişli değildir.
  Bakılacakları akvaryum ince kuartz kumu ile hazırlanmalıdır. Hem suyun sertleşmemesi hem de balıkların eşleşme davranışlarını sergileyebilmeleri açısından bu tercih önemlidir.

  Düz yumurta dökerek üreyen Altispinosa normalde son derece uyumlu ve barışçıl bir tür olsa da yumurta veya yavrularının korunması söz konusu olduğunda son derece savunmacı olabilir.

  Beslenmeleri özel bir yaklaşım gerektirmez ancak arada verilecek artemia ile hem mükemmel form hem de renk kazanırlar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş